Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-27
Spokojna przyszłość polskiej energetyki?

Węgiel, OZE czy łupki zagwarantują nam bezpieczeństwo energetyczne?

Polityka energetyczna państwa nie może ciągle się zmieniać
Polityka energetyczna państwa nie może ciągle się zmieniać

W ciągu kolejnych lat Polsce nie grozi żadne niebezpieczeństwo energetyczne, ponieważ mamy duże złoża sprawdzonych surowców a także ważny potencjał w postaci pozyskiwania gazu z łupków. Takie wnioski płyną z debaty, która odbyła się przed Świętami w ramach Akademii Mediów organizowanej przez Fundację 2065 im. Lesława Pagi


- Sektor energetyczny generuje efekty zewnętrzne - degradację środowiska czy ocieplenie klimatu - stwierdził Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. - Dlatego państwo musi ustalać reguły gry, które wpływają na koszt energii.

Karolina Siedlik z kancelarii CMS Cameron McKenna podkreśliła, że „polityka energetyczna państwa nie może ciągle się zmieniać". Charakterystyką dobrze rozwiniętego sektora energetycznego jest pewna ciągłość i konsekwencja w realizacji celów.

Ekonomista PKN Orlen powiedział, że samodzielny wybór bardziej ekologicznych energii skutkuje wzrostem cen i spadkiem konkurencyjności. Ponadto, rezygnacja z „brudnych" źródeł, nie oznacza końca problemów ochrony środowiska. - Problem zanieczyszczenia środowiska jest globalny, a nie niemiecki czy polski.

Ten problem musi być rozwiązany na szczeblu międzynarodowym
- Obecnie ocena odnawialnych technologii wytwarzania energii zwykle nie uwzględnia wszystkich czynników, zwłaszcza zanieczyszczeń związanych z wytworzeniem urządzeń i instalacji oraz ich późniejszej utylizacji - podkreśliła mecenas Siedlik.
Musimy jednak pamiętać, że z czasem wybór źródeł ekologicznych jest nieunikniony, bo kończą się surowce kopalne. Co więcej, niezbędne i konieczne jest ograniczenie emisji CO2.

- Obecny system regulacyjny nie pomaga polskim firmom energetycznym w prowadzeniu działalności - przyznała Karolina Siedlik. Urzędnikom zdarza się zarządzać regulacją sektorów, o których nie mają pojęcia, co prowadzi do problemów. Czyżewski zwrócił uwagę, na rolę państwa, które poprzez subsydia pomaga firmom produkującym energię z określonych źródeł. Jednak jeśli biznes ma być przez dłuższy czas opłacalny, nie można cały czas subsydiować.

Polska wciąż posiada znaczące zasoby węgla, które mogą starczyć nawet na najbliższe 60 lat. Natomiast wg Polskiego Instytutu Geologicznego złoża gazu z łupków wystarczą na 35-65 lat pełnego zapotrzebowania polskiego rynku na gaz ziemny.


(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PulsBiznesu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także