Choć w Polsce nie ruszyły jeszcze największe projekty z zakresu energetyki zawodowej, nie oznacza to wcale, że sektor oczekuje na nie z założonymi rękami. Brak nowych inwestycji wymusza modernizację starszych obiektów. Widać to po zamówieniach realizowanych przez poddostawców, którzy na brak zleceń narzekać nie mogą.
RURY KOTŁOWE – NISZA Z POTENCJAŁEM
Jedną z takich firm jest SONING-STAL z Raciborza, jeden z czołowych dostawców rur kotłowych na potrzeby polskiej energetyki zawodowej.
- W Europie odchodzi się od inwestycji w energetyce opartych na węglu. W Polsce jak dotąd też większe projekty w tej dziedzinie jeszcze nie ruszyły. Jednak taka sytuacja, w której popyt na energię rośnie, ale mocy nie przybywa, powoduje, że muszą być modernizowane starsze obiekty. To powoduje, że w naszej branży, czyli wśród dostawców rur na potrzeby energetyki zawodowej, można wręcz zaobserwować tendencje wzrostowe na popyt sprzedawanego przez nas asortymentu – mówi Wojciech Nowak, prezes zarządu firmy SONING-STAL.
Rzecz w tym, że nawet tego typu projekty realizowane są często przez firmy, które mają problemy w płynnością finansową, a to przekłada się na kondycję finansową ich poddostawców.
- Zapotrzebowanie jest, ale z finansowaniem już gorzej – przyznaje W. Nowak. W takiej sytuacji rynkowej dużo bezpieczniejszy jest udział w mniejszych kontraktach. - Obecnie jest ich sporo, nawet więcej niż w latach ubiegłych. Z naszego punktu widzenia są one dużo bezpieczniejsze, niż duże inwestycje. Wiążą się z wyższymi profitami i mniejszym ryzykiem inwestycyjnym – dodaje prezes SONING-STAL.
Tylko w tym roku firma dostarczyła rury do kilkunastu inwestycji z sektora energetyki przemysłowej. Jak ocenia Wojciech Nowak, mimo ciągle utrzymującego się na świecie kryzysu gospodarczego, popyt na wyroby hutnicze dla sektora energetyki zawodowej w Polsce, w tym na asortyment oferowany przez jego firmę, raczej będzie rósł. - Już teraz przygotowujemy się do sprostania oczekiwaniom przyszłych klientów. Współpracujemy z zagranicznymi hutami, m.in. hiszpańską hutą Tubos Reunidos i słowacką Zeleziarne Podbrezova, dzięki czemu jesteśmy niezależni od lokalnych uwarunkowań. Jesteśmy w stanie szybko reagować na zmieniające się realia rynkowe i dostarczać rury, nawet według indywidualnej specyfikacji, prosto od producenta – podsumowuje W. Nowak.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Adventure Media s.c.

Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-