Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-16
Śnieg źródłem prądu?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Być może już niedługo pierwsze płatki białego puchu nie będą się kojarzyć z nadchodzącymi Świętami, ale również z dopływem prądu. Zespół z UCLA opracował urządzenie, które wytwarza elektryczność właśnie z padającego śniegu. Co ciekawe, jest ono niedrogie, małe i elastyczne jak arkusz z tworzywa sztucznego.

Richard Kaner z UCLA powiedział: „Urządzenie może działać w odległych obszarach, ponieważ zapewnia własną moc i nie potrzebuje baterii." Naukowcy nazywają je triboelektrycznym nanogeneratorem na bazie śniegu lub śniegiem TENG. Jest to generator, który wytwarza ładunek poprzez elektryczność statyczną. Kaner wyjaśnił: „Elektryczność statyczna powstaje w wyniku oddziaływania jednego materiału, który wychwytuje elektrony, a drugiego, który oddaje elektrony"

Śnieg jest naładowany dodatnio i oddaje elektrony. Silikon - syntetyczny materiał podobny do gumy, jest naładowany ujemnie. Gdy padający śnieg styka się z jego powierzchnią, powstaje ładunek wychwytywane przez urządzenie. Do jego zaprojektowania wykorzystano technikę druku 3D.

Według badaczy opracowany przez nich projekt mógłby przyczynić się do wprowadzenia nowej generacji urządzeń w sportach zimowych. Sportowcy mogliby nosić je na sobie, a jego praca umożliwiłaby dokładniejszą ocenę ich wyników.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techtimes.com; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :