Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-07 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-07
Siemens i RWE pracują nad koncepcją “wirtualnych elektrowni”

Siemens i RWE pracują nad koncepcją “wirtualnych elektrowni”
Projekt pilotażowy ma trwać dwa lata i zakończyć się powstaniem modelu demonstracyjnego w połowie 2009 roku. Jego istotą jest połączenie za pomocą spójnego systemu zarządzania źródeł energii różnego typu. Dzięki temu zabiegowi na poziomie systemu zarządzania możliwa będzie optymalizacja produkcji energii ze źródeł posiadających różnorodne charakterystyki pracy.
Wśród elektrowni objętych kontrolą systemu będą te stosunkowo nieduże generujące 500 kW mocy, jak i te większe wytwarzające kilka megawatów. System będzie zarządzał w głównej mierze pracą niewielkich elektrociepłowni oraz instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych.
Dzięki systemowi możliwa będzie sprzedaż energii pochodzącej z kilku źródeł, co ma istotne znaczenie szczególnie dla mniejszych producentów, mających problemy ze sprzedażą wytworzonej przez siebie energii ze względu na utrudniony dostęp do rynku zbytu. Takie rozwiązanie pozwoli na bardziej oszczędną i wydajną eksploatację elektrowni, a co za tym idzie mniejszą emisję CO2.
Do powstania systemu konieczne jest zastosowanie zaawansowanych technologii informatycznych i przesyłu danych. Na potrzeby projektu Siemens opracował technologię DEMS (Decentralised Energy Management Software), która umożliwia zdalną kontrolę pojedynczych źródeł energii. Skuteczność systemu sprawdzono już w kilku projektach demonstracyjnych, np. w kompleksie energetycznym Kon-Werl, obejmującym elektrownię i ciepłownię opalane biomasą, a także elektrownię wiatrową i system solarny. W toku dalszej współpracy Siemens i RWE zamierzają opracować podobny system integrujący przydomowe źródła energii dysponujące mocą do 10 kW.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- modernpowersystems.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Grajmy w zielone, czyli rzecz o przyszłości agroenergetyki
Ważniejszym, niż tworzyć dzieła właściwie, jest tworzyć dzieła właściwe. Wszyscy zgadzają się, że Polska dysponuje ogromnym potencjałem...
-
-
-