Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-07-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-07-04
Rychła prywatyzacja Enei i Energi
Rychła prywatyzacja Enei i Energi

W resorcie skarbu trwają analizy ws. sprzedaży Enei i Energi, rozważamy różne możliwości, ale prywatyzację tych grup planujemy w 2013 r. – poinformował wiceminister skarbu Jan Bury. Przyznał jednocześnie, że prawdopodobny debiut giełdowy PAK będzie miał miejsce w listopadzie.

J. Bury, który zajmuje się także nadzorem sektora energetycznego powiedział także, że dla Enei kluczowe jest obecnie rozpoczęcie budowy bloku w Kozienicach.

Wystarczy przytoczyć niedawne słowa ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, który przyznał, że resort planuje rozpoczęcie nowego procesu prywatyzacji dopiero po znaczącym zaawansowaniu inwestycji w Elektrowni Kozienice, a tym momentem może być podpisanie umowy z wykonawcą i jego wejście na plac budowy.

Wszystko wskazuje jednakna to, że ten proces się przedłuży, bo choć znani są zwycięzcy przetargu (Hitachi i Polimex Mostostal), to jeden z oferentów -konsorcjum firm chińskich – złożył odwołanie od decyzji komisji przetargowej. Zatem należy poczekać na rozstrzygnięcie w Krajowej Izbie Odwoławczej, aby podpisać umowę z wykonawcami. Kontrakt opiewa na sumę 6,28 mld zł. Celem inwestycji jest budowa bloku o mocy 1000 MW.

Wiceminister Bury nie podał informacji, czy resort chce sprzedać akcje Enei inwestorowi strategicznemu, czy przez giełdę. Wcześniejsze próby wyboru inwestora nie powiodły się, mimo zainteresowania kupnem akcji poznańskiej grupy takich potentatów jak, m.in. francuskie koncerny: GDF Suez i EDF.

Prawdopodobnie po wakacjach będą gotowe rekomendacje ws. sprzedaży akcji Energi, zatem na pewno nie uda się przeprowadzić tego procesu jeszcze w tym roku – przyznał wiceminister skarbu.

Resort zajmuje się poszukiwaniem nowego sposobu prywatyzacji dla Energii. Wcześniej bowiem okazało się, że Polska Grupa Energetyczna nie jest w stanie przejąć tej gdańskiej firmy. Podpisana we wrześniu 2010 r. umowa sprzedaży 84,19 %. akcji Energii między MSP a PGE była warta 7,53 mld zł. Na transakcję nie pozwolił jednak UOKiK. Mimo odwołanie się od decyzji Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał w maju tę decyzję. Minister Budzanowski stwierdził potem, że trzeba będzie przeanalizować uzasadnienie sądu pod kątem innych opcji, czyli łączenia Energii z innymi podmiotami w Polsce lub IPO tej spółki.

J. Bury zapewnił także, że planowany debiut giełdowy Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) odbędzie się w listopadzie br.

I nic nie wskazuje na to, by ten termin został zmieniony, zwłaszcza, że na początku lipca spodziewamy się decyzji UOKiK-u w sprawie przejęcia przez PAK kopalni węgla brunatnego, wtedy PAK będzie mógł przejąć ich akcje.
Tym samym zakończy się trwający ponad 10 lat proces prywatyzacji PAK-u".

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Forbes
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :