Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-01-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-01-16
Rusza WORM – platforma do obsługi wtórnego rynku mocy

Enspirion, spółka Grupy Energa, lider krajowego rynku DSR (ang. Demand Side Response, pol. redukcja zapotrzebowania na moc), w lutym br. uruchomia własną platformę wspierającą transakcje kupna-sprzedaży zobowiązań do dostaw zakontraktowanej mocy. Jej głównym celem ma być wsparcie obrotu obowiązkami mocowymi na rynku wtórnym.

WORM to bezpłatna platforma internetowa, na której każdy właściciel i dysponent obowiązku mocowego może ogłosić zamiar zakupu lub sprzedaży zobowiązania dostawy zakontraktowanej mocy. Enspirion jako właściciel platformy, jest odpowiedzialny za weryfikację wiarygodności składanych ofert.

– Enspirion reaguje na dynamiczne zmiany na rynku elektroenergetycznym. Chce komercjalizować jego różne obszary. Dlatego konsekwentnie i odpowiedzialnie wprowadza nowe rozwiązania, które odpowiadają potrzebom klientów. – mówi Andrzej Kroczek, kierownik działu DSR w Enspirion. – Ustawa o rynku mocy zezwala na obrót na rynku wtórnym obowiązkami mocowymi, a platforma WORM to pierwsze na rynku rozwiązanie, gdzie można takie transakcje realizować. Spółka ma ambicje zagospodarowania całego zgłaszanego przez klientów zapotrzebowania na moc. Zawarliśmy już pierwsze umowy dotyczące obsługi rynku mocy – dodaje A. Kroczek.

Platforma powstała na bazie wieloletnich doświadczeń i uwzględnia potencjał klientów. Spółka od początku 2019 r. zapowiadała stworzenie nowej funkcjonalności, wykorzystując obecny System Agregacji Mocy (SAM). Jest on używany przede wszystkim do obsługi programu gwarantowanego, tj. redukcji zapotrzebowania na moc na potrzeby Operatora Sieci Przesyłowej. Jego rozbudowa o kolejną funkcjonalność jest naturalną odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez uczestników rynku energii.

W portfelu klientów, dla których Enspirion agreguje moc, są między innymi przedsiębiorstwa energochłonne, elektrociepłownie zawodowe, energetyka konwencjonalna oraz elektrownie szczytowo-pompowe.

Platforma jest korzystna dla wszystkich uczestników rynku mocy. Przedsiębiorstwa sprzedając obowiązek mocowy na rynku wtórnym unikną kar, np. z tytułu nieplanowego remontu elektrowni. Inne zaś będą miały okazję do osiągnięcia dodatkowych przychodów z tytułu odkupienia tego obowiązku.

Spółka Enspirion to należący do Grupy Energa największy polski agregator mocy pozyskanych w ramach redukcji zapotrzebowania na moc (DSR). W przetargach organizowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w 2019 r.

Enspirion po raz drugi z kolei zaoferował największy wolumen redukowanej mocy. W tzw. Programie Gwarantowanym spółka zakontraktowała redukcję zapotrzebowania na moc na poziomie 542 MW w pakiecie letnim oraz 362 MW w pakiecie zimowym.

Zawsze aktualne wiadomości na temat Grupy Energa znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Energa SA.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :