
Naukowcy z McMaster University w Kanadzie wykorzystali rośliną celulozę w celu opracowania nowej gamy trwałych i lekkich superkondensatorów. Opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials badania pokazują jak ta powszechna substancja może zostać wykorzystana do tworzenia bardziej efektywnych magazynów energii. Od dawna była bowiem uważana za potencjalną zieloną alternatywę dla obecnych materiałów na kondensatory.
- Naszym ostatecznym celem jest znalezienie wydajnych i zrównoważonych dla środowiska sposobów na dostarczenie energii dla technologii znanych nam dzisiaj i w przyszłości - powiedziała Emily Cranston, profesor inżynierii chemicznej w McMaster, współautorka badań - Oznacza to tyle, że jesteśmy w stanie przewidywać przyszłe potrzeby, opierając się na materiałach powszechnie dostępnych i przyjaznych środowisku.
Praca badaczy przedstawia trójwymiarowe urządzenie magazynujące energię zbudowane poprzez schwytanie nanocząsteczek funkcjonalnych w osnowę z nanokryształów celulozy. Przypominają one ziarna ryżu, które są ze sobą posklejane w losowy sposób, tworząc siatkową strukturę z wolnymi przestrzeniami. Dzięki temu materiał jest bardzo lekki. Według naukowców nowe urządzenie to przyjazny dla środowiska superkondensator o większej gęstości mocy i szybszym czasie ładowania niż dostępne akumulatory.
Superkondensatory wykorzystywane są w aplikacjach wymagających dużej ilości szybkich cykli ładowania i rozładowania, a nie długotrwałego przechowywania energii. Znajdują więc zastosowanie, między innymi w pojazdach hybrydowych, gdzie służą do magazynowania energii pochodzącej z hamowania rekuperacyjnego. W porównaniu do baterii superkondensatory posiadają jednak sporą objętość i masę.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy samochody na wodór zastąpią samochody elektryczne?
Ważnym aspektem współczesnych dążeń do ochrony środowiska i łagodzenia skutków zmian klimatycznych jest elektryfikacja pojazdów. Coraz częściej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-