Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-25 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-25
Roboty do inspekcji sieci energetycznych

Roboty do inspekcji sieci energetycznych
Jedną z propozycji jest Expliner, dzieło japońskiej firmy HiBot. Od przyszłego roku robot ma pracować na liniach energetycznych zachodniej Japonii. Urządzenie zostało zaprojektowane do inspekcji typowej dla japońskich sieci „wiązki” – 4 kabli połączonych kwadratowymi kształtkami rozmieszczonymi co ok. 30m. Expliner pomyślnie przeszedł próby na czynnych liniach o napięciu 500kV – najwyższym, jakie występuje w japońskiej sieci. Robot przypomina wagon kolejki linowej, zawieszony na 4 kołach poruszających się po 2 górnych kablach wiązki. Wyposażony został w ramię manipulacyjne, służące jednocześnie za przeciwwagę – dzięki niej może między innymi efektownie pokonywać przeszkody takie jak linki mocujące przewody.
Samo poruszanie się robota po przewodach nie świadczy jeszcze o jego przydatności do badań. Z tego względu Expliner został wyposażony w 4 zestawy czujników (po 1 dla każdego kabla w wiązce), które pozwalają badać powierzchnię kabla w poszukiwaniu pęknięć, rys i korozji, a także wykrywać zmiany średnicy mogące wskazywać na uszkodzenia wewnętrzne. Dodatkowo robot posiada kamerę cyfrową wysokiej rozdzielczości, umożliwiającą wykonywanie znacznych przybliżeń – dzięki temu możliwa jest obserwacja linii znacznie dokładniej niż za pomocą śmigłowca czy nawet przez inspektora.
HiBot planuje pierwsze inspekcje na marzec przyszłego roku. Wtedy to Expliner podwoi liczbę robotów szeroko wykorzystywanych do podobnych badań. Dziś jedynym tego typu urządzeniem jest LineScout produkowany przez kanadyjską firmę Hydro-Quebec.
LineScout to robot przystosowany do poruszania się po pojedynczym kablu, wyposażony w chwytak. Za jego pomocą omija przeszkody, chwytając się przewodu za przeszkodą i przekładając za nią koła. Jak informuje firma Hydro-Quebec, LineScout przeprowadził od 2006 roku 6 inspekcji, a podczas jednej z zeszłorocznych manipulował elementami sieci.
Celem konstruktorów LineScouta jest pełna automatyzacja inspekcji. Twierdzą oni jednak, że jeszcze przez jakiś czas niezbędny będzie nadzór ludzi nad pracą robota. Tymczasem Japończycy nie zamierzają czynić Explinera całkowicie autonomicznym. Przedstawiciele HiBot mówią: „Technicy i tak są zadowoleni, że ich praca staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej wydajna. A sterowanie robota z zewnątrz czyni go prostszym i tańszym, co jest szczególnie ważne dla operatorów sieci energetycznych.”
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- IEEE Spectrum

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pierwsze na świecie złączki w innowacyjnej technologii łączeniowej SNAP IN
Czas to pieniądz. Z tego powodu prace instalacyjne w szafie sterowniczej muszą być wykonywane coraz szybciej, a najlepiej automatycznie....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-