Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-02-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-02-29
Rekordowe ogniwo fotowoltaiczne
Rekordowe ogniwo fotowoltaiczne
Rekordowe ogniwo fotowoltaiczne

Naukowcy z MIT opracowali najcieńsze i najlżejsze ogniwo fotowoltaiczne jakie dotychczas udało się uzyskać. Samo ogniwo jest tak cienkie, że istnieje szansa, że nie znajdzie nigdzie zastosowania; jego grubość jest 1000-krotnie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych ogniw. Wskazuje ono jednak kierunek rozwoju ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych do zasilania, np. urządzeń mobilnych.

Prototyp został wykonany na bazie polimeru o nazwie parylen stanowiącego podłoże oraz absorbujące światło pokrycie organicznego ogniwa DDP. Proces produkcji odbył się w komorze próżniowej, w której panowała temperatura pokojowa. Do jego wytworzenia nie wykorzystano żadnych rozpuszczalników. DBP oraz parylen otrzymano natomiast dzięki osadzaniu fazy gazowej. Gabaryty oraz masa ogniwa pozwoliła naukowcom umieścić ogniwo na bańce mydlanej, nie uszkadzając jej struktury.

Na początku cienka warstwa parylenu osadzona została na sztywnym podłożu wykonanym ze szkła. Na niej z kolei umieszczono materiał organiczny, a następnie ponownie parylen. Największym problem natury technicznej, z którym spotkali się badacze było oddzielenie pierwszej warstwy parylenu od szkła. W tym celu skonstruowali specjalną ramkę z giętkiej błony.

Nowe ogniwo ma znakomity stosunek generowanej mocy do wagi. Tradycyjne ogniwo wytwarza zwykle 15 watów na kilogram masy, wynalazek z MIT jest natomiast aż 400-krotnie bardziej wydajny.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :