
Sto kilometrów. Tyle wynosi odległość na jaką udało się teleportować kwantową informację za pośrednictwem światłowodu. Za czterokrotne pobicie dotychczasowego rekordu odpowiedzialni są naukowcy z NIST.
Teleportacja odbyła się w nawiniętym na szpulę światłowodzie. Za eksperyment odpowiedzialna była natomiast grupa prowadzona przez Hirokiego Takesue z NTT Corporation oraz jej niezwykłe czułe detektory, które pozwoliły wykryć sygnał mimo stratności na poziomie 99%.
Dotychczas takie straty występowały już w przypadku teleportacji na o wiele krótsze dystanse. Dzięki nowemu eksperymentowi w przyszłości jednak możliwe będzie skonstruowanie repeteara kwantowego, który wydłuży je jeszcze bardziej.
Fotodetekory wykorzystane przez naukowców z NIST oparte były o nanowłókna z krzemku molibdenu. Pozwoliły one wykryć ponad 80% fotonów, z którymi miały styczność, identyfikując je jednoznacznie w ciągu zaledwie nanosekundy.
Kolejne prace naukowców zostaną zogniskowane wokół zwiększenia wydajności nanowłókien. Przeprowadzą również testy z fotodetektorami opartymi o inne rodzaje materiałów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-