Do końca marca 2012 r sprzedawcę zmieniło łącznie 60 tys. odbiorców w czterech grupach taryfowych

W marcu 2012 r. więcej indywidualnych niż instytucjonalnych odbiorców energii elektrycznej zdecydowało się na zmianę dostawcy energii.
Z danych URE wynika, że wśród odbiorców indywidualnych (grupa taryfowa G) w lutym 2012 r. przeprowadzono 4024 zmiany sprzedawcy, a w już marcu 2012 r. liczba ta wzrosła do 4694. Dla porównania liczba odbiorców instytucjonalnych z grupy taryfowej A,B,C, którzy zmienili dostawcę, w lutym 2012 r. wyniosła 2966, by w marcu 2012 r. wzrosnąć do 4022.
Zdaniem URE jest to zapewne skutek wzmożonej aktywności akwizycyjnej niektórych sprzedawców.
Dane zebrane pod koniec marca wskazują, że liczba odbiorców TPA z grupy taryfowej A,B,C wyniosła 33083. Jest to wzrost o 11367 odbiorców od końca 2011 r. czyli 52,3%. Natomiast liczba odbiorców TPA w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G), wyniosła 25426, co stanowi wzrost o 77,3% od końca grudnia 2011 roku. Reasumując, do końca marca 2012 r. z prawa do zmiany sprzedawcy energii skorzystało blisko 60 tysięcy odbiorców (58509) w czterech grupach taryfowych.
URE przypomina jednocześnie, że czasem niedokładne przeczytanie umowy może skutkować pogorszeniem warunków kupna energii.
Zawsze, a zwłaszcza w przypadku akwizycji bezpośredniej i telefonicznej uważajmy, co podpisujemy. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie zbadać ofertę nowego sprzedawcy - przede wszystkim ceny. Zachęcamy do skorzystania z aplikacji internetowej URE - Cenowego Energetycznego Kalkulatora Internetowego - CENKI.
Kalkulator pozwalający obliczyć ceny tj. koszty zakupu i dostarczenia energii elektrycznej do domu po ewentualnej zmianie sprzedawcy, jest dostępny na stronie internetowej URE.
Aplikacja internetowa CENKI, pozwala także na porównywanie ofert cenowych sprzedawców, które są skierowane do odbiorców energii w gospodarstwach domowych. CENKI pokazują różnicę w koszcie zakupu energii elektrycznej w ujęciu rocznym. Kupujący może także uzyskać dodatkowe informacje np. gwarancja stałej ceny lub ostrzeżenie o dodatkowej opłacie handlowej.
Należ także pamiętać o sprawdzeniu opcji płatności, ustaleniu okres obowiązywania kontraktu i warunki wypowiedzenia oraz sprawdzić, czy nie ma ukrytych opłat.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- URE

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dzielimy się swoim doświadczeniem
Planowana produkcja w bieżącym roku zakłada wytworzenie około 200 000 samochodów. Aby zrealizować ów plan musimy zużyć trzy rodzaje mediów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-