Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-02-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-02-09
Pyłek kwiatowy w roli elektrody
Pyłek kwiatowy w roli elektrody
Pyłek kwiatowy w roli elektrody

Profesor Vilas Pol z Purdue Universit twierdzi, że w pełni odnawialny materiał jakim są pyłki roślinne może posłużyć jako podstawa dla stworzenia węglowej anody, które w obecnych czasach wytwarzane są głownie z grafitu.

Wraz z kolegami Pol wziął pod lupę różnego rodzaju pyłki, badając je pod kątem zawartości węgla. Największym zainteresowaniem naukowców cieszyły się pyłki zbierane przez pszczoły oraz pyłek pałki, które to mają identyczne kształty.

Za wydobycie potencjału z tej substancji odpowiada technologia zwana karbonizacją biomasy. Pyłek został na samym początku poddany pirolizie wysokotemperaturowej w obecności argonu, by następnie być podgrzewanym w temperaturze 300 stopni Celsjusza w towarzystwie tlenu. Na drodze takiego procesu udało się utworzyć porowatą strukturę węglową.

Oparta o nią anoda jest w pełni naładowana po dziesięciu godzinach, a po godzinie w ponad pięćdziesięciu procentach. Cechuje ją także dobry stosunek pojemności do masy na poziomie 200 mAh/g.

Badacze wciąż rozwijają swoją koncepcję, chcąc połączyć innowacyjną anodę ze standardową katodą. Pozwoli to na budowę i testy nowego rodzaju baterii hybrydowej.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także