Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-10-30 | Ostatnia aktualizacja: 2007-10-30
PSE szykuje się do inwestycji w sieci WN i NN

PSE szykuje się do inwestycji w sieci WN i NN
Znaczna część linii przesyłowych należących do PSE pracuje dłużej niż 40 lat, co obniża ich niezawodność i zmniejsza gwarancje bezprzerwowego przesyłu energii. Nagląca potrzeba przebudowy i modernizacji spowodowała, że PSE uruchomiło serię przetargów, skierowanych przede wszystkim do firm remontujących i budujących sieci wysokiego napięcia. Na ten cel już w tym roku PSE- Operator może wydać nawet ponad miliard złotych.
Krzysztof Żmijewski – były prezes PSE - za najpilniejsze do zrealizowania uważa projekty rozbudowy sieci w północno-wschodniej Polsce oraz zwiększenie liczby magistral łączących północ kraju z częścią południową, w której znajduje się większość mocy wytwórczych. Żmijewski dodaje również, że istotne jest zbudowanie linii energetycznych wzdłuż zachodnich i wschodnich granic kraju, jak i poprawa parametrów oraz zwiększenie liczby połączeń transgranicznych (w szczególności z krajami Unii).
Szacuje się, że każdy dodatkowy 1MW mocy wytwórczej zainstalowanej pociąga za sobą nakłady na infrastrukturę sieciową rzędu 0,8 mln euro. Zakładając roczny wzrost mocy wytwórczych na poziomie 1000MW, nakłady na rozbudowę sieci i przyłączenie nowych obiektów osiągną ok. 800 mln euro rocznie.
W roku ubiegły Polskie Sieci Energetyczne na remonty, rozbudowę i modernizacje przeznaczyły 600 mln zł. W niedalekiej przyszłości PSE będzie również finansować budowę linii i połączeń międzynarodowych, m.in. z Niemcami i krajami bałtyckimi. Sam koszt budowy połączenia między Polską a Litwą szacuje się na poziomie 400-500 mln euro.
Do inwestycji przymierzają się również spółki dystrybucyjne zarządzające głównie infrastrukturą dystrybucyjną (sieci SN i nN), w niewielkiej części również dosyłową (110kV). Na poziomie sieci dystrybucyjnych coraz licznej pojawiają się rozproszone źródła energii (głównie energetyka odnawialna). Rosną również wymagania i zapotrzebowanie na energię w rejonach dynamicznego rozwoju gospodarki (np. w specjalnych strefach ekonomicznych). Jak podaje Iwona Jarzębska, rzecznik prasowy RWE, - warszawskiej spółki dystrybucyjnej w latach 2003 - 2007 firma zainwestowała w budowę linii 600 mln zł.
(pk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- DZIENNIK

Komentarze (0)
Czytaj także
-
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej– podsumowanie i wnioski
II Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbyło się 21 maja br. w Poznaniu, podczas po raz pierwszy organizowanych targów energetyki odnawialnej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-