Spółka zależna ZA Puławy i PGE ogłosiła przetarg na budowę Elektrowni Puławy

Elektrownia Puławy, spółka zależna Zakładów Azotowych Puławy oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, otworzyła przetarg na budowę elektrowni gazowo-parowej w Puławach. Planowana jednostka ma mieć moc 800-900 MWe.
Przedmiot zamówienia obejmuje m.in. zaprojektowanie, dostawy, budowę i uruchomienie elektrowni wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi. Budowa Elektrowni Puławy ma zapewnić energię elektryczną, parę technologiczną i wodę grzewczą. Odbiorcą będzie Krajowy System Elektroenergetyczny i Zakłady Azotowe Puławy SA - czytamy w komunikacie
Elektrownia Puławy będzie produkować i przesyłać energię elektryczną do krajowej sieci przesyłowej. Ponadto będzie stanowic także źródło dostaw ciepła dla instalacji ZA Puławy.
Planowane rozpoczęcie pracy elektrowni przewiduje się w roku 2017, tak aby od początku 2018 r. rozpoczęła komercyjną pracę.
Projekt zakłada lokalizację elektrowni na prawym brzegu Wisły w Gminie Puławy. Miejsce to znajduje się ok. 50 km na zachód od Lublina i ok. 40 km na południowy-wschód od Kozienic. Teren inwestycyjny graniczy z ZA Puławy.
Obecnie funkcjonująca elektrociepłownia zakładowa Puław pokrywa tylko ok. 40% potrzeb energii elektrycznej, a w przyszłości - uwzględniając rozwój Puław - wystąpi w niej znaczący deficyt wytwarzanego ciepła - wyjaśnia spółka.
Puławy SA zwracają uwagę, że zaplanowany rozwój firmy wymaga gwarancji uzyskania tańszej energii elektrycznej i ciepła, produkowanych z gazu ziemnego - surowca o blisko dwukrotnie mniejszej emisyjności CO2 od węgla kamiennego i nie stwarzającego problemów związanych z utylizacją żużla i popiołu.
Puławy deklarowały wcześniej, że Elektrownia Puławy (dawna Melamina III) powinna ogłosić przetarg na wykonawcę tego bloku na przełomie lipca i sierpnia.
Obecnie Zakłady Azotowe Puławy i PGE GiEK mają po50% udziałów Elektrowni Puławy.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- bankier.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-