
Produkcja jednostkowa znacząco różni się od produkcji masowej czy też seryjnej. Mimo mniejszej popularności tej pierwszej, na rynku nie brakuje przedsiębiorstw, które tworzą na zlecenie klienta, czyli zajmują się właśnie produkcją jednostkową. Wytworzenie gotowego produktu, ale unikalnego, na niewielką skalę, pozwala na uzyskanie bezkonkurencyjnego towaru, jednak cały proces produkcyjny mierzy się z wieloma przeszkodami. W jaki sposób można zminimalizować wady charakterystyczne dla produkcji jednostkowej?
Produkcja jednostkowa – czym jest i jak minimalizować jej wady?
Produkcja jednostkowa znacząco różni się od produkcji masowej czy też seryjnej. Mimo mniejszej popularności tej pierwszej, na rynku nie brakuje przedsiębiorstw, które tworzą na zlecenie klienta, czyli zajmują się właśnie produkcją jednostkową.
Wytworzenie gotowego produktu, ale unikalnego, na niewielką skalę, pozwala na uzyskanie bezkonkurencyjnego towaru, jednak cały proces produkcyjny mierzy się z wieloma przeszkodami. W jaki sposób można zminimalizować wady charakterystyczne dla produkcji jednostkowej?
Produkcja jednostkowa – cechy
W produkcji jednostkowej liczy się tworzenie zgodnie ze wszystkimi wymaganiami klienta. W całym procesie tworzenia powstają elementy, które nie są tak mocno powtarzalne, jak w przypadku produkcji masowej. Finalnym wytworem są pojedyncze sztuki zgodne z danym zamówieniem, a nawet tylko jeden unikatowy produkt.
Dzięki produkcji zgodnie z indywidualnym zamówieniem powstają produkty unikalne w każdym calu. Są one w stanie znaleźć się powyżej poziomu konkurencji, bo oferują niepowtarzalne cechy, właściwości czy możliwości zastosowania. Stają się tym samym bardziej wartościowe pod względem rynkowym. Przyczyniają się do przygotowania unikalnej, jedynej w swoim rodzaju oferty lub realizacji zamówienia, które od początku do końca jest niepowtarzalne.
W produkcji jednostkowej kładzie się nacisk na unikatowe cechy produktów, które są zamawiane przez klientów.
Z czym mierzy się produkcja jednostkowa?
W przypadku produkcji masowej czy seryjnej tworzone są rozbudowane parki maszynowe. Dużą część prac realizują maszyny. Produkcja jest zrobotyzowana i zautomatyzowana. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją masową mogą korzystać z licznych systemów dedykowanych zarządzaniu procesami. Na te elementy nie może jednak liczyć zajmując się produkcja jednostkowa.
Stawiając na realizację indywidualnych zamówień, nie da się z góry przewidzieć, ile dokładnie i jakich maszyn oraz specjalistów będzie wymagał cały proces produkcji. Tutaj praca ludzkich rąk góruje nad pracą maszyn. Niezbędni są specjaliści z różnych dziedzin, doświadczeni fachowcy, ich wiedza oraz umiejętności, by tworzyć zgodnie z indywidualnym zamówieniem.
Produkcja towarów unikalnych i niepowtarzalnych, powstających w liczbie jednej lub bardzo niewielu sztuk, wymaga dużych nakładów finansowych oraz czasowych. Przedsiębiorstwa mogą mieć problem z oceną, jak dużo czasu będzie potrzebnego na wykonanie danej realizacji, a harmonogram ma tu ogromne znaczenie. Dla klienta zaś liczy się to, jak szybko uzyska gotowy produkt.
W segmencie produkcji jednostkowej trudno znaleźć dedykowane systemy zarządzania procesami produkcyjnymi, w dużej mierze ze względu na rozproszenie całego procesu.
Eliminacja czy minimalizowanie charakterystycznych dla produkcji jednorazowej wad jest jednak możliwa. W grę bowiem wchodzi optymalizacja procesów produkcyjnych za pomocą specjalistycznych systemów informatycznych, które można dostosować do potrzeb danej branży.
Planowanie produkcji – program UniProSoft
Możliwość zbierania najważniejszych informacji, ich przechowywania oraz przetwarzania zgromadzonych danych, co oferuje system informatyczny UniProSoft, daje szansę na skrócenie czasu tworzenia danego produktu wedle indywidualnego zamówienia.
W systemie można gromadzić dane na temat elementów, które były wykorzystywane we wcześniejszych procesach produkcyjnych. Tym samym pracownicy zyskują wiedzę, jak długo i w jaki sposób powstawały wybrane elementy, nierzadko występujące w zamówieniach kolejnych klientów.
Łatwiej o stworzenie harmonogramu prac, ocenę stopnia obciążenia maszyn, co z kolei przekłada się na lepsze i dokładniejsze planowanie, przedstawienie klientowi najbardziej realnego terminu realizacji, a także uzyskanie informacji, czy nie zachodzi potrzeba poszerzenia zasobów parku maszynowego.
System UniProSoft zawiera tylko niezbędne funkcje, a poszczególne moduły i ich możliwości stworzone są w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby różnych branż. Jest to swoisty system zarządzania produkcją, który sprawdza się właśnie w dziedzinie produkcji jednostkowej, ponieważ uwzględnia jej charakter, tak dalece inny od tego, który wiąże się z produkcją masową.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- uniprosoft.pl

Czytaj także
-
3 kluczowe wyzwania zarządzania produkcją w dobie Przemysłu 4.0
Przemysł 4.0 to era, w której zaawansowane technologie – takie jak Internet Rzeczy (IoT), robotyka i sztuczna inteligencja (AI) – stają się...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-