
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davies opracowali pierwszy na świecie 1000-rdzeniowy procesor. Eksperymentalny KiloCore to w liczbach: 621 milion tranzystorów, 1,78 biliona operacji na sekundę oraz taktowanie maksymalne na poziomie 1,78 GHz.
W razie ograniczenia dostarczanej procesorowi energii do 700 miliwatów możliwa jest praca z wydajnością 115 miliardów instrukcji na sekundę. Układ, który w takim przypadku może być zasilany baterią AA, jest więc nawet tysiąckrotnie bardziej wydajny niż dostępne komercyjnie konstrukcje.
Każdy z tysiąca rdzeni zabudowanych w KiloCore jest całkowicie niezależny, co pozwala na jego konfigurowalne przełączanie. Architektura wykorzystana przez badaczy to natomiast 32-nanometrowy układ CMOS firmy IBM.
Warto wspomnieć, że obecnie dostępne są procesy technologiczne, które pozwalają na pracę nad 7-nanometrowymi układami. To pokazuje tylko jak duży potencjał ma przed sobą amerykańska technologia.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przeglądy i badania okresowe aparatury zabezpieczeniowej i układów...
Tematyką referatu są badania okresowe urządzeń i układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Obecnie układy wyprowadzenia mocy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-