Nowe pokrycie pozwoli na ograniczenie ścierania i niszczenia narzędzi przemysłowych

Kingfiser Industrial zaprezentował nowy sposób na rozwiązanie problemów związanych z zużyciem części mechanicznych elektrowni węglowych. Niszczenie sprzętu jest spowodowane głównie uderzeniami i ścieraniem ślizgowym. Dzięki nowatorskiej metodzie można także poprawić wydajność przez zwiększenie przepływu masy. Prezentacja odbyła się w przeładowni węgla przy elektrowni Dicot A w Oxfordshire.
Nową osłonę stanowi materiał powstały z połączenia ceramiki, metalu i polimeru. Stosuje się go do pokrycia zbiorników, transferów zsypu, bunkrów czy podajników w elektrowni Didcot A.
Didcot A to jedna z dwóch elektrowni w kompleksie siłowni Didcot Power Station. Jej właścicielem jest RWE npower. Elektrownia została zbudowana w 1970 r. Jej moc wynosi 2,000MW – to wystarczająca ilość do zaspokojenia potrzeb 2 milionów ludzi.
Pierwotnie projekt zakładał, że będzie to tylko elektrownia węglowa. Trzy spośród czterech 500MW jednostek zostały jednak później przekształcone na takie umożliwiające podwójne spalania. Stacja korzysta wiec także z gazu jako alternatywy dla węgla. Ponadto wszystkie cztery jednostki elektrowni mogą wytwarzać energie elektryczną z biomasy, tj. wióry trociny i drewno na wszystkich czterech bloków.
Kingfisher zarządza procesem dostawy węgla od samego początku. Praca nie byłaby być może tak wymagająca, gdyby dostarczano czysty węgiel, bez żadnych domieszek. Jednak znajdują sie w nim liczne zanieczyszczenia: srebro, drewno, gruz, które mogą stanowić problem w dalszym procesie wytwarzania energii. Szybkie oczyszczenie węgla jest istotne także z powodów ekonomicznych. Cały proces odbywa się dzięki wykorzystaniu różnych tworzyw, np. ferrytycznej stali nierdzewnej czy polietylenu.
Po rozładowaniu węgiel umieszczany jest na przenośniku taśmowym. Transportowany jest ze stacji rozładunku bezpośrednio do spalania, lub, w przypadku nadwyżki, do miejsca jego składowania. Podczas transportowania zsypy przenośnika są narażone na uderzenia, tarcia i ścierania, dlatego firma Kingfisher pokryła je specjalną powierzchnią. Pozwala na zwiększenie odporności i zapewnia długotrwałą ochronę (10-12 lat-plus).
Kingfisher zmodernizował także zasieki węglowe. W celu zwiększenia przepustowości zmieniono kształt zbiorników. Aby poprawić twardości pojemników użyto znów ferrytyczną stal nierdzewną. Niski współczynnika tarcia uzyskano dzięki maksymalnemu wygładzeniu powierzchni.
Kingfisher wymienił także stare podajniki pomiarowe. Nowe przyrządy będą ważyć i regulować przepustowość węgla, tak aby w ciągu godziny 30-40 ton węgla trafiało do zakładu.
Zdaniem przedstawicieli firmy te rozwiązania są kluczowe dla bezpiecznego i efektywnego dostarczania surowca niezbędnego do produkcji energii. Kingfisher staje się liderem na rynku w dostarczaniu materiałów redukujących skutki zużycia maszyn. Zapewniono jednocześnie, że firma będzie dalej poszukiwać najlepszych rozwiązań dla zakładów energetycznych
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- engineerlive.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jakie są rodzaje łożysk ślizgowych?
Łożysko ślizgowe stanowi istotny element każdej maszyny wykorzystującej ruch obrotowy. Charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do łożyska...
-
-