Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-02-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-02-14
Posłuchaj dźwięków krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w projekcie „Sounds Of Changes”
Chłodnia kominowa, fot. PGE Energia Ciepła
Chłodnia kominowa, fot. PGE Energia Ciepła

..Jak brzmi chłodnia kominowa, silnik pompy chłodzącej czy turbogenerator? Dźwięki nagrane w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła można odsłuchać na stronie projektu Sounds of Changes realizowanego przez Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

„Sounds of Changes" jest międzynarodowym projektem kulturalnym realizowanym przez sześć partnerskich, europejskich muzeów: dwóch ze Szwecji, a także ze: Słowenii, Finlandii; Niemiec i z Polski. W Polsce projekt realizuje Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Celem projektu „Sounds of Changes" jest dokumentowanie dźwięków ilustrujących współczesną sferę dźwiękową i zmian, które się w niej dokonują. Przedsięwzięcie zakłada nagrywanie dźwięków, ich udostępnianie na otwartej licencji oraz ich rozpowszechnianie.

- Dźwięki i opisy urządzeń w elektrociepłowni dokumentują i popularyzują współczesną inżynierię miejską. Krakowska elektrociepłownia jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla Krakowa, a pracownicy PGE Energia Ciepła chętnie angażują się w projekty które mają na celu popularyzację zagadnień związanych z energetyką - powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

W krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła zostały nagrane dźwięki: chłodni kominowej; maszynowni z turbogeneratorem i turbiną, stacji uzdatniania wody, rurociągu wody surowej, silnika pompy chłodzącej i transformatora. Dźwięki wraz ze zdjęciami urządzeń można odsłuchać i obejrzeć na stronie http://www.soundsofchanges.eu Do każdego nagrania dołączony jest merytoryczny opis urządzenia lub miejsca nagrania w języku angielskim.

- Baza dźwiękowa, opracowana przez pracowników Muzeów, jest miejscem przeznaczonym dla szerokiego grona użytkowników, m.in. dla: muzealników, nauczycieli, edukatorów, czy artystów - powiedziała Monika Widzicka, koordynatorka projektu w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

W ubiegłym roku PGE Energia Ciepła rozpoczęła współpracę z Muzeum Inżynierii Miejskiej także przy innym projekcie związanym z wprowadzeniem nowej formy zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. PGE Energia Ciepła jest mecenasem Strefy Kreatywności w Muzeum. W ubiegłym roku w zajęciach „Miasto w budowie" skorzystało ponad 2 tysiące osób. Uczestnicy podczas zajęć poznają zagadnienia związane z inżynierią miejską, oraz przy wykorzystaniu mega klocków budują: Mapę okolicy, Miasto przyszłości, Wymarzony dom, Miasto idealne, Wynalazek na plac zabaw, Sławne budowle miasto czy Podziemna pajęczynę.

Więcej informacji o Stefie Kreatywności na stronie: https://www.mim.krakow.pl/aktualnosci/strefa-kreatywnosci-zbuduj-miasto-z-megaklockow

O projekcie

„Sounds of Changes" to wspólne europejskie przedsięwzięcie sześciu muzeów partnerskich: Flygvapenmuseum (Szwecja); Tehniški muzej Slovenije (Słowenia); Werstas. The Finnish Labour Museum (Finlandia); LWL-Industriemuseum (Niemcy); Arbetets museum (Szwecja); Muzeum Inżynierii Miejskiej (Polska). Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa. Celem projektu była dokumentacja krajobrazów dźwiękowych, które zmieniają się pod wpływem nowych technologii, w tym także dźwięków współczesnych miast i obszarów (po)przemysłowych, które nabierają nowych funkcji.

„Sounds of Changes" stanowi kontynuację poprzedniego europejskiego projektu dźwiękowego „Work with Sounds" z lat 2013-2015. Wówczas nagrywane były dźwięki zabytkowych urządzeń, wyszukiwane i rejestrowane były ślady technik odchodzących w przeszłość. Wszystkie nagrania, które powstały w ramach „Work with Sounds", są dostępne na stronie internetowej projektu „Sounds of Changes" – tworząc wspólnie wciąż rozwijającą się muzealną bazę dźwięków.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PGE Energia Ciepła
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także