Bułgaria porozumiała się z Rosją w sprawie rurociągu

Bułgaria i Rosja zawarły w końcu porozumienie dotyczące budowy gazociągu South Stream. Niezbędne dokumenty mają być podpisane do 15 listopada.
W Warnie minister bułgarskiego resortu gospodarki i energetyki Deljan Dobrew oraz wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew zaakceptowalii protokół o przebiegu i technicznych parametrach bułgarskiego odcinka South Stream. Określono dokładnie miejsce, gdzie rura będzie się łączyć z bułgarskim systemem gazociągowym.
Rozwiązano także kwestię finansowania przyszłej inwestycji. Miedwiediew przyznał, że będzie stosowana zasada projektowego finansowania (...) a wobec projektu jest spore zainteresowanie ze strony banków.
Jednocześnie podpisano odpowiednie dokumenty regulujące, uzgodnione w marcu, obniżenie cen dostaw rosyjskiego gazu ziemnego dla Bułgarii o 11% od 1 kwietnia br.
Dla Rosji najważniejszym celem w negocjacjach z Bułgarią jest zawarcie umowy i rozpoczęcie prac przed początkiem 2013 r.. Wówczas wchodzi w życie unijny trzeci pakiet energetyczny, który liberalizuje sektor energii, w tym oddzielenie działalności wytwórczej od przesyłowej.
South Stream to wspólny projekt Gazpromu i włoskiego ENI, który ma dostarczyć rosyjski gaz do Europy zachodniej przy ominięciu Ukrainy. Ma on prowadzić z Rosji do Bułgarii, gdzie rozdzielii się na dwie nitki: północną do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową do Włoch przez Grecję. Początek budowy tej magistrali Rosjanie zaplanowali na grudzień tego roku.
W grudniu 2011 roku bułgarski rząd określił odcinek gazociągu South Stream, który będzie biegł przez terytorium Bułgarii, status priorytetowego obiektu o strategicznym znaczeniu dla gospodarki.
Z ostatnich negocjacji bułgarsko-rosyjskich można wywnioskować, że z trzech planowanych w minionej dekadzie dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem dla Moskwy najważniejszy jest właśnie South Stream. Tłumaczy to obniżkę ceny gazu dla Bułgarii, mimo jej rezygnacji z pozostałych dwóch projektów - drugiej elektrowni atomowej w Belene i ropociągu Burgas-Aleksandrupolis, który pozwalałby rosyjskiej ropie uniknąć korzystania z cieśniny Bosfor.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Polska gazomobilna / Raport PSPA: „Rynek Paliw Alternatywnych - CNG i LNG”
Paliwa niskoemisyjne w postaci sprężonego i skroplonego gazu ziemnego CNG i LNG odegrają w najbliższych latach istotną rolę w rozwoju sektora...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-