Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2020-03-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25
Pompy próżniowe - właściwości i zastosowanie. Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?
Pompy próżniowe - właściwości i zastosowanie. Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Pompy próżniowe to urządzenia niezastąpione w przemyśle. Wykorzystuje się je na szeroką skalę wszędzie tam, gdzie procesy technologiczne wymagają ssania i tłoczenia gazów wolnych. W jakich branżach wybór pompy próżniowej i zaprojektowanie systemu jej eksploatacji będzie koniecznością? Jakich korzyści dostarcza takie rozwiązanie? Sprawdzamy.

 

Podstawowe rodzaje pomp próżniowych

Parametry różnicujące poszczególne typu pomp próżniowych to przede wszystkim:

  • ciśnienie maksymalne na wylocie pompy,
  • ciśnienie końcowe, czyli najmniejsza wartość, jaką może uzyskać pompa,
  • szybkość pompowania, a także powiązania tej szybkości i ciśnienia,
  • wydajność.

Ciśnienie maksymalne, pozwala wyróżnić pompy pracujące z ciśnieniem atmosferycznym oraz pompy wymagające próżni wstępnej. Wśród tych ostatnich mamy m.in. pompy napędzane sprężonym powietrzem, czyli pompy eżektorowe. Z kolei inne pompy - próżniowe membranowe - posiadają membranę, uruchamianą przy pomocy dźwigni i cyklicznie wtłaczanego powietrza. Pompa strumieniowa działa na zasadzie różnicy ciśnień pomiędzy ciśnieniem w zbiorniku ssawnym a ciśnieniem w komorze tłocznej. Natomiast każda pompa próżniowa, jak te proponowane na https://www.saga.info.pl/pompy-prozniowe/ może występować w wersji jedno- lub dwustopniowej (ta jest bardziej skomplikowaną konstrukcją). Pompy próżniowe jednostopniowe i dwustopniowe służą do tworzenia podciśnienia o wysokich wartościach w szczelnych zbiornikach i układach, na zasadzie wysysania znajdujących się w nich gazów. Dzięki usuwaniu i tłoczeniu gazów w zamkniętej przestrzeni zbiorników, możliwe staje się przesyłanie materiałów sypkich, dokonywanie filtracji, odpowietrzania i usuwania popiołów.

 

Zastosowanie

Pompy próżniowe znajdują zastosowanie w procesach technologicznych wykorzystujących niezanieczyszczone gazy. To urządzenia, które sprawdzą się w szeregu branż przemysłowych i zróżnicowanych procesach produkcyjnych, w tym głównie:

  • w budowie i serwisowaniu układów chłodniczych i klimatyzacyjnych (gazy stanowią tutaj medium do produkcji chłodu),
  • w przetwórstwie spożywczym,
  • w produkcji i eksploatacji urządzeń medycznych,
  • w produkcji ceramicznych materiałów budowlanych, polimerów, wyrobów z aluminium,
  • w maszynach drukarskich, w drukowaniu i produkcji papieru,
  • w pakowaniu próżniowym, w produkcji opakowań, np. butelek,
  • w analizie gazów,
  • w odgazowywaniu,
  • w formowaniu szkła i tworzyw sztucznych na gorąco, a także w obróbce materiałów.

Pompy próżniowe stanowią także pompy wstępne dla urządzeń wytwarzających tzw. wysoką próżnię, oraz generalnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagane jest wytworzenie podciśnienia.

 

Kluczowe właściwości pomp próżniowych

Co przede wszystkim charakteryzuje pompy próżniowe? Do podstawowych ich właściwości z pewnością powinniśmy zaliczyć zapobieganie ruchowi zwrotnemu oleju. Specjalnie zaprojektowany kanał dla gazów wstępnych sprawia, że przemieszczający się olej nie przedostaje się do wypompowywanych zbiorników lub układów, a tym samym nie zanieczyszcza ich. Dodatkowo, wyeliminowany zostaje wydmuchu par oleju. Aluminiowe obudowy i elementy konstrukcyjne zapewniają z kolei wydajne chłodzenie pompy, co z kolei przekłada się bezpośrednio na możliwość jej długiej, niezakłóconej pracy. Poszczególne modele wyróżnia także wysoki moment rozruchowy (łatwy rozruch i wyższa efektywność pompy), możliwość pracy również w niskich temperaturach i przy niskim napięciu, generowanie niskiego poziomu hałasu oraz wibracji.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
saga.info.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także