Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-04-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-04-26
POLATOM: Tor przełomem w energetyce jądrowej

POLATOM: Tor przełomem w energetyce jądrowej
"Jeżeli nastąpi szybki rozwój energetyki jądrowej, to będziemy musieli poszukiwać nowych paliw i nowych technologii reaktorów. Tor jest jedną z opcji zwiększenia zasobów paliw jądrowych" - powiedział w rozmowie z PAP Stefan Chwaszczewski z IEA POLATOM, który jest koordynatorem projektu "Thorium Project - analiza efektów wykorzystania toru w jądrowym reaktorze energetycznym". Tor to jeden z najbardziej powszechnych w przyrodzie pierwiastków promieniotwórczych. Na Ziemi jest go kilka razy więcej niż uranu. Tor nie jest rozszczepialny, ale pod wpływem neutronów można produkować z niego uran 233, który jest izotopem rozszczepialnym i może być użyty jako paliwo w reaktorach energetycznych.
"To tzw. alchemia jądrowa. Tak, jak w reaktorach z paliwem uranowym z nierozszczepialnego izotopu uranu 238 wytwarza się rozszczepialny pluton, tak tutaj z nierozszepialnego materiału torowego wytwarza się, w wyniku napromieniania neutronami, rozszczepialny izotop uranu 233" - tłumaczy ekspert. Dodaje także, że w ciągu cyklu torowego niezbędny jest także rozszczepialny uran 235. Jest on niezbędny m.in. do uruchomienia reaktora - to dzięki niemu tor przemienia się w uran 233.
Tor powoduje, że reaktor będzie bezpieczniejszy a paliwo uranowe będzie powstawało w czasie eksploatacji reaktora. Dodatkowo proces tworzenia uranu 233 z toru ma być dużo bardziej wydajny niż proces wytwarzania plutonu w reaktorach uranowych, wydłuży się również cykl pomiędzy przeładunkami paliwa.
Tor jest tańszy w produkcji niż uran 235, bo w przeciwieństwie do naturalnego uranu nie trzeba go wzbogacać. Kolejną korzyścią jest to, że w czasie cyklu wytwarzane są tylko znikome ilości plutonu, co jest istotne w przypadku gdy chodzi o ochronę przed terroryzmem.
Dodatkowym plusem jest to, że odpady po procesie torowym są mniej toksyczne. W przypadku toru, odpadów jest o wiele mniej niż przy wykorzystaniu uranu. Szybciej się one rozpadają i dzięki temu czas składowania odpadów jest dużo krótszy.
Minusem cyklu torowego jest skomplikowana technologia, która jest stosowana zwłaszcza podczas produkcji paliwa. "Punkt topnienia dwutlenku toru jest o wiele wyższy niż dwutlenku uranu 235 i 238, więc przy produkcji spieków pastylek dwutlenku toru 232 jest wymagana wyższa temperatura" - tłumaczy Chwaszczewski.
"Thorium Project" jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zespół Chwaszczewskiego zbadał już warunki wytwarzania rozszczepialnego izotopu uranu przy napromienianiu toru w reaktorze energetycznym. Badacze w ramach projektu zbadali też korzyści będące następstwem wykorzystania toru w reaktorze.
"My przeanalizowaliśmy tylko zagadnienia fizyczne, przemiany jądrowe. Dalszym etapem będzie przebadanie zachowania się dwutlenku toru jako materiału w reaktorze energetycznym" - mówi Chwaszczewski. "Do praktycznego zastosowania trzeba jeszcze przejść szereg etapów badawczych, ale wyniki są obiecujące" - twierdzi.
"Jest to program, który dotyczyć będzie przyszłych dziesięcioleci, jednak wyniki projektu będą wykorzystane przy analizach związanych z budową nowych reaktorów energetycznych" - informuje badacz. "Dzięki temu projektowi przygotowaliśmy kadry do przyjęcia programu energetyki jądrowej w Polsce".
Badania nad zastosowaniem toru w energetyce jądrowej na świecie prowadzono już w latach 60 -tych i 70 - tych XX w., kiedy przewidywano szybki rozwój energetyki jądrowej, wzrost cen uranu. Wiele krajów zrezygnowało z badań po katastrofie w Czarnobylu w 1886 r. "Ale teraz znowu następuje renesans energetyki jądrowej i problem staje się aktualny" - podsumowuje "Thorium Project".
Program wykorzystania toru w energetyce jądrowej realizowany jest także w Indiach, które mają spore zasoby toru. Prace nad torem prowadzone są też w USA, a na zlecenie amerykańskiej firmy prowadzi je Instytut Kurczatowa w Moskwie.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Contec S.A. pozyskał od inwestorów blisko 50 mln złotych
Spółka Contec S.A., która zajmuje się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, pozyskała blisko 50 mln zł (10 mln euro). Środki te...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-