Państwa będą pracować nad połączeniem sieci energetycznych

Wczoraj norweska sieć energetyczna Statnett i jej brytyjski odpowiednik National Grid zawarły umowę o dalszym prowadzeniu prac nad projektem realizacji podwodnego kabla, który pozwoli na połączenia tych dwóch narodowych sieci energetycznych.
Norweski-brytyjski projekt o nazwie NSN (North Sea Network), ma zostać ukończony do 2020r. Szacowany koszt tej inwestycji wynosi ok. 1, 5mld euro do nawet 2 mld euro. Jeśli uda się zrealizować tę inwestycję, połączenie to będzie najdłuższą linią energetyczną na świecie, które przebiega po dnie morskim. Rzeczywiste i konkretne decyzje inwestycyjne zostaną podjęte w 2014 r.
Statnett przyznaje, że przed podpisaniem porozumienie miały miejsce trzyletnie prace kontrolne. Zastanawiano się, czy projekt jest w ogóle realny. Na obecnym etapie wspólnych badań, prace dotyczą już badań dna morskiego.
W przyszłości planuje się otrzymanie zgody odpowiednich resortów państwowych (odpowiedzialnych za regulację sektora energii oraz ochronę środowiska). Statnett chce ubiegać się o koncesję do norweskiego ministerstwa ds. ropy i energii jeszcze w pierwszym półroczu 2013 r
Połączenie brytyjskiej i norweskiej sieci energetycznej przyczyniłoby się do zintegrowania północno-europejskiego rynku energii, zwiększyłoby podaż i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych – uważają przedstawicie firm.
Wielka Brytania mogłaby korzystać z norweskiej hydroenergii, natomiast Norwegia miałaby dostęp do brytyjskiej energii generowanej z wiatru.
Wyspy Brytyjskie kupują energię elektryczną z Francji, Holandii i Irlandii. Rząd w Londynie planuje także realizację łącznika energetycznego z Belgią. National Grid rozważa także możliwości budowy łączników z energetycznymi sieciami duńską i islandzką. Norwegia prowadzi natomiast działania w celu połączenia swojej sieci z niemiecką.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biznes.onet

Komentarze (0)
Czytaj także
-
5 powodów, dla których cichy transformator to potężna przewaga inwestycyjna
czas czytania: 4 minuty W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się tematowi akustyki rozdzielnic SN. Jeśli jeszcze go nie czytałeś –...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-