Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-05-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-05-19
Podajniki ślimakowe w transporcie bliskim – jak działają i kiedy są używane?
Podajniki ślimakowe w transporcie bliskim – jak działają i kiedy są używane?

Do transportu bliskiego wykorzystuje się różne rodzaje maszyn. Wśród nich znajdują się podajniki ślimakowe. Jak działają i jakie mają one przeznaczenie?

Czym jest podajnik ślimakowy?

Podajniki ślimakowe to maszyny, które służą do transportowania materiałów w poziomie albo w pionie.

Składają się z obracającej się śruby, które jest zwykle montowane wewnątrz rury lub koryta. Śruba ta nazywana jest także potocznie ślimakiem. Gdy ślimak się obraca, przesuwa surowiec znajdujący się wewnątrz rury, popychając go do przodu w kierunku wylotowego końca przenośnika.

Najczęściej podajniki ślimakowe wykorzystywane są do przenoszenia materiałów sypkich, na przykład w gospodarstwach rolnych, przemyśle spożywczym czy chemicznym.

W jakich wariantach występują podajniki ślimakowe?

W użyciu znajdują się różne podajniki ślimakowe, dlatego można dobrać je w zależności od konkretnego przeznaczenia.

Konstrukcja podajnika zależy od typu przenoszonego materiału, odległości, na jaką należy go przetransportować, a także ilości materiału.

Najczęściej wyróżnia się poniższe rodzaje podajników:
• podajniki pionowe
• podajniki korytkowe
• podajniki ślimakowe

Takie podajniki ślimakowe różnią się pomiędzy sobą pod kątem konstrukcji, a także oferowane są one przez producentów w różnych wersjach pod względem średnicy i długości.

Jak odbywa się transport podajnikiem ślimakowym?

Ze względu na swoje proste działanie podajniki ślimakowe są bardzo często wykorzystywane podczas transportu bliskiego. Jak odbywa się wtedy przenoszenie materiału?

Przeznaczony do transportu materiał jest ładowany do wlotowego końca przenośnika, gdzie styka się z obracającą się śrubą. Następnie śruba przesuwa materiał wzdłuż rury, co pozwala na ciągły przepływ materiału z odpowiednią wydajnością, w zależności od tego, z jakiego typu podajnikiem mamy do czynienia.

Na końcu przenośnika znajduje się wylot. Za pomocą wylotu materiał może być skierowany do leja samowyładowczego lub pojemnika do przechowywania.

Gdzie najczęściej stosuje się podajniki ślimakowe?

Podajniki ślimakowe są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w rolnictwie, przetwórstwie spożywczym, górnictwie i produkcji, aby wspomnieć tylko o niektórych obszarach ich zastosowania.

Wykorzystuje się je głównie do transportowania produktów sypkich, na przykład do zastosowań takich jak przenoszenie zboża, mąki, węgla i innych materiałów.

Warto też wskazać, że są one często używane w połączeniu z innymi maszynami, takimi jak przenośniki taśmowe czy maszyny pakujące, w celu stworzenia kompletnego systemu transportu materiałów.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.