Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-11-18
Płytka drukowana PCB - gdzie ma zastosowanie?
główne_20211117233506_640.jpg.jpg
główne_20211117233506_640.jpg.jpg

Płytka drukowana to, wbrew prozaicznej nazwie, bardzo potrzebny produkt. Dzięki niemu możesz korzystać z laptopa, który stoi przed Tobą bądź też z innych urządzeń elektronicznych.

Płytki PCB - co to jest?

Płytka PCB to płytka wykonana z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi oraz punktami lutowniczymi, przeznaczona do montażu podzespołów elektronicznych. Bez niej nie będzie istnieć żadne profesjonalne urządzenie elektroniczne. Do najczęściej stosowanych materiałów dielektrycznych w płytkach należą: laminat miedziany PCB, epoksydowy materiał kompozytowy oraz teflon.

Płytka drukowana składa się z takich warstw, jak: miedź, dielekektryka, maska oraz opis. Na samej płytce mogą znajdować się takie elementy, jak: pady SMT, pady THT. Ważne są również ścieżki, które zawierają połączenie między punktami lutowniczymi oraz przelotki. One z kolei są zgrubieniami, które pozwalają zmieniać bieg wspomnianej ścieżki.

Obecnie są możliwości, byś płytkę PCB zaprojektował sam, w domowym zaciszu. Szczególnie, jeśli pragniesz zrobić coś nowego, sam z dziedziny elektroniki. Potrzebny będzie Ci do tego specjalny program. Jednak jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalistów - nie wahaj się i sprawdź, kto w Polsce produkuje najlepsze płytki drukowane.

Warto pamiętać, że producenci stosują różne formy produkcji płytek. Zazwyczaj na stronie będziesz miał opisaną technologię, którą posługuje się dana firma. Wszystko też zależy od produktu, którego potrzebujesz. To również wyznacza pole działania.

Płytka drukowana. Z czym to się je?

Zastanawiasz się zapewne, gdzie możesz spotkać płytki drukowane w codziennym zastosowaniu? Już Ci odpowiadamy. Przede wszystkim w szeroko pojętej automatyce przemysłowej, która zahacza o takie tematy, jak: stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków czy też stacje pomiarowe. Kolejną branżą, w której zastosowanie płytki PCB jest oczywistością, jest aparatura pomiarowa. W tym wypadku mamy na myśli mierniki elektroniczne i cyfrowe, regulatory temperatury czy też mierniki poziomu dźwięku.

Oczywiście płytka PCB to także szerokie zastosowanie w branży kolejowej. Jeśli jesteś na dworcu i widzisz wszystkie tablice, ekrany LCD oraz kasowniki - wiedz, że płytka obwodu drukowanego już tam jest. Również aparatura medyczna - w tym aparaty typu Holter, bieżnie, urządzenia do mierzenia arytmii serca - nie obejdzie się bez montażu powierzchniowego płytek PCB.

Płytka PCB znalazła zastosowanie także w szeroko pojętej branży automotive. Chodzi tu przede wszystkim o zestawy głośnomówiące, anteny, mikrofony oraz urządzenia do zdalnego sterowania. Wisienką na torcie jest komunikacja - w szczególności centrale telefoniczne, bez których nie moglibyśmy rozmawiać.

Gdzie mogę kupić płytkę PCB?

W Polsce do największych producentów płytek PCB należy zdecydowanie firma TS PCB z Gdańska. Produkcją płytki PCB zajmują się już kilkadziesiąt lat. Obecnie dzięki mocnej kadrze inżynierów CAM produkują płytki uniwersalne oraz każdy przedmiot na zamówienie. Ich niewątpliwym atutem jest park maszynowy o powierzchni prawie 4000 metrów kwadratowych. Warto dodać, że 40 procent produkcji trafia na eksport - w szczególności do Niemiec, Litwy czy Skandynawii.

Płytkę PCB kupisz również w internecie. Znajdziesz na przykład płytki drukowane zawierające uniwersalne pola lutownicze oraz płytki eksperymentalne marki TRU Components, WR Rademacher, Conrad Components czy Hammond Electronics do montażu przewlekanego lub powierzchniowego.
Pamiętaj, że firmy są otwarte na projektowanie i wykonanie urządzeń, które będą potrzebne właśnie Tobie. Możesz zorientować się na rynku i sprawdzić, który z producentów będzie miał możliwość wykonania płytki próbnej oraz jaka jest minimalna ilość produktów zamówionych.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także