Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-04-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-04-23
Plazma w służbie energetyki

Plazma ta nie emituje promieniowania, więc jest całkowicie bezpieczna dla ludzi

Plazma osiąga temperaturę wyższą niż ta na powierzchni Słońca
Plazma osiąga temperaturę wyższą niż ta na powierzchni Słońca

Zespół naukowców z University of Missouri opracował metodę tworzenia i kontrolowania plazmy, która może zrewolucjonizować produkcję i sposób magazynowania energii.

Stworzone przez zespół profesora Randy'ego Curry urządzenie pozwala na tworzenie pierścieni plazmy na odległość do mniej więcej pół metra. Osiąga ona temperaturę wyższą niż ta na powierzchni Słońca (ma około 6600-7600 kelwinów, Słońce - około 6 tysięcy). Plazma ta nie emituje promieniowania, więc jest całkowicie bezpieczna dla ludzi znajdujących się w tym samym pomieszczeniu.

Najważniejsze jest jednak to, że niepotrzebne jest już zewnętrzne pole magnetyczne do kontrolowania powstałej materii. Wytwarza ona własne pole, które utrzymuje plazmę w miejscu, gdy ta znajduje się w powietrzu. Do tej pory do generowania gorącej plazmy konieczna była lampa próżniowa otoczona przez potężne elektromagnesy.

Uruchomienie plazmy w powietrzu to " Święty Graal w dziedzinie fizyki -  przyznaje R. Curry, profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej na University of Missouri - tworzenie plazmy w rurze próżniowej otoczeniu potężnych elektromagnesów nie jest niczym wyjątkowym, dziesiątki laboratoriów są w stanie to zrobić. Innowacyjność polega na tym, iż plazma trzyma się razem podczas ruchu w powietrzu, bez konieczności dodatkowego jej otaczania przez elektromagnesy."

Urządzenie generujące plazmę może być powiększone, tak aby obsługiwać znacznie większe ilości energii. Jeśli zespół dostanie odpowiednie granty na badania, być może już za kilka lat wynalazek będzie nie tylko bardziej efektywny, ale także mniejszy (dzięki użyciu nowszych miniaturowych części)

Plazma to zjonizowany gaz o odpowiednio dużej koncentracji cząstek naładowanych w postaci jonów i elektronów. Zwana jest także czwartym stanem skupienia (oprócz stałego, ciekłego i gazowego), jej przykładem w przyrodzie może być ogień czy błyskawica. Jak wiadomo, życie na Ziemi zależy od energii emitowanej przez plazmy, które są wytwarzanej podczas reakcji termojądrowych na Słońcu.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także