Wyposażenie infrastruktury sieciowej w system AMI pozwoli na stały monitoring sieci dystrybucyjnej

PGE Dystrybucja kontynuuje prace związane z wdrożeniem systemu inteligentnego pomiarowania i opracowuje sposób, w jaki nastąpi wdrożenie systemu AMI. Jest to projekt, który będzie dotyczył 51 tys. punktów pomiarowych energii elektrycznej w oddziale Białystok i oddziale Łódź-Miasto.
Skala pilotażu została tak wybrana, aby zrealizować zakładane cele projektu a także, by spełnić warunki Stanowiska Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz regulaminu Programu Priorytetowego „Inteligentne Sieci Energetyczne" Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już w styczniu tego roku projekt zgłoszono do konkursu w celu otrzymania dofinansowania.
Pilotażowa wersja systemu AMI zostanie przeprowadzona w dwóch lokalizacjach o zupełnie różnej charakterystyce. Jedna z nich będzie się to osiedle mieszkaniowego Retkinia (teren oddziału Łódź-Miasto charakteryzujący się dużym zagęszczeniem odbiorców). Kolejne testowane miejsce to gmina Augustów na terenie oddziału Białystok o średnim rozproszeniem odbiorców.
Przestrzeń pilotażowa wdrożenia to zamknięte obszary bilansowe sieci elektroenergetycznej SN i nN. Powyższe obszary spełniają kryteria określone w Stanowisku Prezesa URE, m.in. podwyższony wskaźnik różnicy bilansowej, wysoka liczba liczników do legalizacji, wyższe wskaźniki SAIDI, SAIFI. Zasadniczym celem pierwszego etapu wdrożenia systemu AMI w PGE Dystrybucja jest weryfikacja technicznej i logistycznej możliwości wdrożenia Systemu AMI zgodnie ze Stanowiskiem Prezesa URE – czytamy w oświadczeniu spółki.
Jak uważają przedstawiciele PGE Dystrybucja, wyposażenie infrastruktury sieciowej w inteligentny system pomiarowania pozwoli na stały monitoring sieci dystrybucyjnej. Wszystko to pozwoli na podniesienie skuteczności działań redukujących straty handlowe i techniczne, zminimalizowanie przerw w dostawach energii, zbilansowanie systemu elektroenergetycznego, oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych, bilansowania i obsługi klienta.
W najbliższych miesiącach PGE Dystrybucja zamierza rozpocząć postępowania przetargowe, chce także zawrzeć juz umowy z dostawcami. Integracją technologii z dziedziny energetyki, informatyki i telekomunikacji jest niezbędna przy realizacja zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Dlatego też PGE Dystrybucja w realizacji projektu AMI zakłada uczestnictwo także innych spółek z GK PGE. PGE Dystrybucja chce zatrudnić spółkę Exatel – wiodącego operatora telekomunikacyjnego w Polsce - jako integratora. Realizacja projektu ma być zakończona w 2014 r.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nowa-energia.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-