Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-10
PBG inwestuje w energetykę

Grupa planuje udział w budowie elektrowni atomowej i bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III

PBG jest także zainteresowany współpracą przy budowie elektrowni atomowej.
PBG jest także zainteresowany współpracą przy budowie elektrowni atomowej.

PBG obiecuje dalsze inwestycje w inflastrukturę energetyczną. Do końca lipca  powinna zostać zawarta umowa na realizację nowej jednostki energetycznej w Elektrowni Jaworzno III. PBG zastanawia się także nad uczestnictwem w projekcie budowy polskiej elektrowni atomowej. Zapowiada też inwestycje gazowe.

31 lipca PBG  chce zawrzeć umowę dotyczą realizacji bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. Planowana jednostka będzie mieć moc 910 megawatów, a koszt jej budowy to 5,4 mld zł. W 2018 r.ma zostać oddana do użytku. Wykonawcą jest konsorcjum Rafako oraz Mostostalu.

- Zamawiającymi jest Grupa Tauron. 31 lipca jest planowane podpisanie umowy, więc grupa przygotowuje się do tego terminu - tłumaczy Paweł Mortas, prezes PBG S.A.

PBG jest także zainteresowany współpracą przy budowie elektrowni atomowej.

- Jeżeli mówimy o energetyce jądrowej, to my ze swojej strony możemy być wykonawcą w procesie. Nie możemy być na pewno generalnym wykonawcą, tak jak to jest w Jaworznie czy w Opolu. Rafako i PBG oraz żadna krajowa spółka nie ma takich technologii, więc jeżeli rozstrzygnie się przetarg, będzie wybrana technologia, konkretne konsorcjum jako lider, to my oczywiście deklarujemy gotowość do tych prac.

Żadna polska firma nie może stać się generalnym wykonawcą elektrowni jądrowej, ponieważ nie mają odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa dla technologii atomowej. Daltego też, PBG zapowiada tylko udział w konsorcjum wykonawców w zakresiedopuszczonych przez przepisy.

P. Mortas zaznacza, że PBG nie skupia się jedynia na już opracowanych projektach, ale wciąż planuje nowe.

- Oczekujemy na następne zamówienia, ofertujemy. Proces przygotowania oferty jest procesem bardzo trudnym i skomplikowanym, to trwa ponad dwa lata, więc na rynku się dużo zmienia – podkreśla Mortas. - PBG to historycznie od zawsze ropa, gaz, teraz energetyka. Przez Rafako będziemy cały czas aktywni. Mamy kilkadziesiąt otwartych projektów planowanych, mamy kilkadziesiąt następnych, czyli rynek dla grupy jest, specjalizacja i dostęp do technologii również.

Grupa PBG Iinteresuje się np. projektami i przetargami ogłaszanymi przez PGNiG, choć dla spółki interesujący jest cały sektor związany z ropą i gazem.

- Mam nadzieję, że problemy z budownictwa tak gwałtownie i z taką mocą nie przeniosą się do energetyki. Pracujemy nad tym, żeby złych doświadczeń z budownictwa nie przenosić, a wyciągać tylko te pozytywne wnioski, czyli nie angażować się w projekty, które są ryzykowne, gdzie cash flow jest ujemny, wykonawca nie jest firmą, która może finansować projekt krajowy, w tym przypadku energetyczny –twierdzi P.Mortas.

We wszystkich obszarach rynku czuć jednak niestabilność zwiazana z przeciagającym się kryzysem. Jak twierdzą analitycy, najgorsza sytacja panuje w budownictwie związanym z infrastrukturą, czyli np. drogami. W tym sektorze wciąż wiele firm bankrutuje, co powoduje problemy na całym rynku. Realizacja projektów dorogowych związanych z energetyką jest jednak troche inne, a co więcej spółki zaangażowane w budownictwo energetyczne są bardziej wyspecjalizowane. Jest ich też mniej, co stwarza większą stabilność na rynku.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
bankier.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także