
Siemens jest w stanie „uczyć" turbiny wiatrowe, jak automatycznie optymalizować swoją pracę zgodne z warunkami pogodowymi. Turbiny wykorzystują dane z czujników monitorujących parametry, takie jak prędkość wiatru, aby dokonać zmian we własnych ustawieniach.
Zmiany te zapewniają optymalną pracę turbiny w każdych warunkach. Elektrownie wiatrowe jako obiekty nie zawsze mogą generować maksymalną moc elektryczną, gdy prędkość wiatru jest umiarkowana lub niska.
Specjaliści z Siemens Corporate Technology (CT) opracowali oprogramowanie samo-optymalizacyjne dla turbin wiatrowych we współpracy z Technische Universität Berlin oraz IdaLab GmbH. Konsorcjum brało udział w projekcie ALICE (Autonomous Learning in Complex Environments), który jest finansowany przez niemieckie Ministerstwo Edukacji i Badań.
Ich rozwiązanie umożliwia turbinom produkcję energii elektrycznej o około jeden procent większej w umiarkowanych warunkach wiatrowych niż w przypadku konwencjonalnego podejścia, a także sprawia, że kluczowe elementy elektrowni wiatrowych zużywają się podczas eksploatacji w mniejszym stopniu.
Naukowcy są w posiadaniu turbiny wiatrowej, która używa danych operacyjnych, stopniowo zwiększając własną moc elektryczną. Nowe podejście łączy w sobie techniki uczenia się oraz specjalizowane sieci neuronowe.
Sieć neuronowa jest algorytmem, który działa w sposób podobny do ludzkiego mózgu. Od kilku lat, Siemens CT rozwija sieci neuronowe w celu modelowania i przewidywania zachowania bardzo złożonych systemów, takich jak elektrownie wiatrowe, turbiny gazowe, fabryki, a nawet giełdy.
Algorytmy mogą uczyć się na podstawie danych historycznych, które pozwalają również przewidzieć przyszłe zachowanie systemu. Utworzony, w ten sposób model określa moc elektryczną turbiny wiatrowej w funkcji warunków pogodowych.
System jest w stanie wydajnie optymalizować pracę zaledwie po kilku tygodniach od uruchomienia.
Po dłuższym okresie może regulować moc elektryczną nawet na podstawie rzadkich i wyjątkowych warunków pogodowych. Technologia została z powodzeniem przetestowana na hiszpańskiej farmie wiatrowej w ubiegłym roku. Bieżące analizy istotnych parametrów pracy systemu mogą zapewnić ciągłe doskonalenie modelu poprzez stałe przetwarzanie danych.
Opatentowane algorytmy w przyszłości mogą zostać wykorzystane do innych ciekawych celów. O tym, jakie będą to aplikacje, Siemens i spółka nie poinformowała mediów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-