
Do Lwowa na Ukrainie przenoszą się zapoczątkowane w kwietniu 2019 r. podczas III Kongresu Elektryków Polskich obchody 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Ich kulminacją był XXXIX Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów SEP w czerwcu br. na Politechnice Warszawskiej.
W dniach 26 – 28 września 2019 r. pod Honorowym Patronatem Ambasad Ukrainy w Polsce i Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie odbędą się uroczystości, w ramach których na Politechnice Lwowskiej zorganizowane będzie sympozjum naukowe pt. „Tradycje elektryki w Ośrodku Lwowskim oraz propozycje współpracy elektryków polskich i ukraińskich". Lwów był jednym z sześciu ośrodków polskiej nauki, gdzie podjęto inicjatywę powołania Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich, przekształconego następnie w Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Organizatorami lwowskiej części obchodów 100-lecia są: Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Narodowy Uniwersytet „Lwiwśka Politechnika" oraz organizacja publiczna Związek Naukowo – Techniczny Energetyków i Elektrotechników Ukrainy.
Celami zaś prezentacja dorobku i osiągnięć elektryków polskich i ukraińskich oraz stowarzyszeń naukowo -technicznych; popularyzacja sylwetek uczonych i działaczy którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój nauki, techniki, szkolnictwa i przemysłu w zakresie elektryki; a także budowa płaszczyzny współpracy elektryków polskich i ukraińskich w trzech środowiskach: naukowym, gospodarczym i stowarzyszeniowym.
Część pierwsza sympozjum poświęcona będzie rozwojowi elektrotechniki, szkolnictwa i działalności stowarzyszeniowej w ośrodku lwowskim w latach 1919 – 2019. Część druga - kierunkom współpracy elektryków polskich i ukraińskich w sferze gospodarczej, naukowo-dydaktycznej i stowarzyszeniowej.
Oczywiście w programie nie zabraknie także wizyty w ważnych miejscach związanych z wybitnymi postaciami polskiej elektryki, w tym na cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywa wielu współtwórców SEP. Ważnym punktem programu będą koleżeńskie spotkania członków bliźniaczych, dobrze ze sobą współpracujących Stowarzyszeń, a także uroczysty koncert podczas którego wykonane zostaną utwory kompozytorów ukraińskich i polskich.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- FSNT-NOT

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jesteśmy blisko wyznaczonego celu - rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim –...
Program rządowy zakłada, że w 2010 roku w Polsce udział energii odnawialnej wzrośnie do 7,5%, a w 2020 do 14%. Jaka jest szansa na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-