Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-12-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-12-02
Nowy wynalazek, który poprawi wydajność sieci energetycznych
Nowy wynalazek, który poprawi wydajność sieci energetycznych
Nowy wynalazek, który poprawi wydajność sieci energetycznych
Naukowcy ze Stanford University skonstruowali nowy typ baterii stabilizujących sieć energetyczną. Są one tańsze i bardziej efektywne niż używane dziś powszechnie akumulatory.

Baterie i akumulatory sieciowe spełniają ważną funkcje w stabilizacji parametrów prądu w sieciach energetycznych. Pracują w cyklu ładowań i rozładowań, wspomagając sieć w okresach wzmożonego zapotrzebowania na moc, a także kiedy podaż mocy przekracza popyt na nią.
Baterie tego typu muszą łatwo przystosowywać się do różnych źródeł energii o różnych parametrach. Używane są do tego głównie baterie przepływowe, gdyż inne technologie są niepraktyczne lub zbyt kosztowne.

W budowie nowych baterii wykorzystano rozwiązanie nanotechnologiczne. Dzięki zastosowaniu nanomateriałów w elektrodach, bateria wytrzymuje 40 tys. cykli ładowania-rozładowania zachowując 83 proc. pojemności nominalnej. W przypadku klasycznej baterii litowo-jonowej, pojemność zaczyna spadać już po 1 tys. cykli.
Podobnie jak w tradycyjnych bateriach litowo-jonowych ładunek w cyklu ładowania i rozładowania jest wytwarzany przez przenoszące się między elektrodami jony sodu lub potasu. Wykorzystano jednak tańszy elektrolit oparty na bazie roztworu wodnego azotanu potasu, (w bateriach litowo-jonowych bazą jest rozpuszczalnik organiczny)

Nowatorska jest także konstrukcja katod wytworzonych ze z żelaza i miedzi. Ten szkielet elektrody pokryto później nanokryształami węgla. Następnie na podziałano ma nią mieszaniną związków cyjanku i barwnika – pruskiego błękitu. W ten sposób wypełnione zostały pory w nanokrystalicznym „płaszczu” katod. Dzięki temu możliwe jest zachowanie w czasie cykli rozładowania-ładowania 99 % wydajność energetyczną.

Naukowcy nie zakończyli jeszcze pracy. Zmierzają zwiększyć pojemność baterii, która w tej chwili wynosi 60 mAh na gram (elektrody baterii energetycznych osiągają 100 mAh na gram). Zdaniem analityków branży energetycznej, tego typu baterie na pewno zmniejszą koszty i zarazem zwiększą wydajność nawet małych sieci energetycznych, przed wszystkim dlatego, że nowe baterie bowiem pracują dłużej i są tańsze niż dotąd używane akumulatory.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP - Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także