Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-02 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-02
Nowy wynalazek, który poprawi wydajność sieci energetycznych

Nowy wynalazek, który poprawi wydajność sieci energetycznych
Baterie i akumulatory sieciowe spełniają ważną funkcje w stabilizacji parametrów prądu w sieciach energetycznych. Pracują w cyklu ładowań i rozładowań, wspomagając sieć w okresach wzmożonego zapotrzebowania na moc, a także kiedy podaż mocy przekracza popyt na nią.
Baterie tego typu muszą łatwo przystosowywać się do różnych źródeł energii o różnych parametrach. Używane są do tego głównie baterie przepływowe, gdyż inne technologie są niepraktyczne lub zbyt kosztowne.
W budowie nowych baterii wykorzystano rozwiązanie nanotechnologiczne. Dzięki zastosowaniu nanomateriałów w elektrodach, bateria wytrzymuje 40 tys. cykli ładowania-rozładowania zachowując 83 proc. pojemności nominalnej. W przypadku klasycznej baterii litowo-jonowej, pojemność zaczyna spadać już po 1 tys. cykli.
Podobnie jak w tradycyjnych bateriach litowo-jonowych ładunek w cyklu ładowania i rozładowania jest wytwarzany przez przenoszące się między elektrodami jony sodu lub potasu. Wykorzystano jednak tańszy elektrolit oparty na bazie roztworu wodnego azotanu potasu, (w bateriach litowo-jonowych bazą jest rozpuszczalnik organiczny)
Nowatorska jest także konstrukcja katod wytworzonych ze z żelaza i miedzi. Ten szkielet elektrody pokryto później nanokryształami węgla. Następnie na podziałano ma nią mieszaniną związków cyjanku i barwnika – pruskiego błękitu. W ten sposób wypełnione zostały pory w nanokrystalicznym „płaszczu” katod. Dzięki temu możliwe jest zachowanie w czasie cykli rozładowania-ładowania 99 % wydajność energetyczną.
Naukowcy nie zakończyli jeszcze pracy. Zmierzają zwiększyć pojemność baterii, która w tej chwili wynosi 60 mAh na gram (elektrody baterii energetycznych osiągają 100 mAh na gram). Zdaniem analityków branży energetycznej, tego typu baterie na pewno zmniejszą koszty i zarazem zwiększą wydajność nawet małych sieci energetycznych, przed wszystkim dlatego, że nowe baterie bowiem pracują dłużej i są tańsze niż dotąd używane akumulatory.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP - Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Szybka elektryfikacja z wysokim napięciem dla greckiego operatora IPTO
Spółka IPTO SA wybudowała w Grecji stację transformatorową Megalopolis o mocy 400/150 kV i zmodernizowała starsze obiekty stacji...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-