Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-04
Nowy sposób magazynowania energii w sieci przesyłowej

W niektórych przypadkach opłaca się inwestować nawet w drogie rozwiązania.

Nie tylko AES Energy Storage  wpadła na taki pomysł magazynowania energii
Nie tylko AES Energy Storage wpadła na taki pomysł magazynowania energii

Brak magazynów energii stanowi podstawowy, a jeszcze nierozwiązany, problem elektroenergetyki. Do tej pory, nie licząc elektrowni szczytowo-pompowych, nie wymyślono żadnych ekonomicznych i efektywnych rozwiązań. Być może jednak w niektórych przypadkach opłaca się nawet inwestować w drogie rozwiązania.

Amerykańska spółka AES Energy Storage nie tylko przygotowała, a także zaczęła już stosować nowe rozwiązanie – korzysta z ogromnych zestawów akumulatorów litowo-jonowych. Takie sposób magazynowania jest dość kosztowny, jednak już w przypadku regulacji częstotliwości sieci przesyłowej rozwiązanie staje opłacalne.
Spółka wysłała w okresie od października 2011 roku 400 GWh energii elektrycznej na potrzeby regulacyjne PJM Interconnection (operator regionalnej sieci przesyłowej w USA).

Warunkiem prawidłowego działania sieci elektroenergetycznej jest bilans wytwarzanej mocy i obciążenia (produkcja musi zależeć od potrzeb). W przypadku braku takiego zrównoważenia dochodzi do zmian częstotliwości generowanego napięcia, spowodowaną prze zmianę prędkości obrotowej wału turbiny i połączonego generatora. Dlatego niezbędna jest regulacja mocy a w konsekwencji regulacja częstotliwości. Wymaga to jednak drogiego  przetrzymywania rezerw mocy wytwórczych.

Rozwiązanie AES Energy Storage to 16 połączonych baterii (o mocy 64 MW) ładowanych prądem wytwarzanym przez 61 turbin wiatrowych. Wszystkie razem stanowią farmę energetyczną o łącznej mocy 98 MW. Całkowite ładowanie i rozładowywanie następuje w tempie 32 MW na 15 minut. Ponadto zestaw baterii reaguje w ciągu sekund, jest to wynik nieosiągalny dla elektrowni cieplnych.

AES Energy Storage nie jest jedyną firmą, która wpadła na taki pomysł magazynowania energii. Duke Energy przygotowała i wdrożyła system Nortress Battery Storage. Jest to 36-megawatowa bateria, która jest połączona z farmą wiatrową w Teksasie. Rozwiązanie na regulować częstotliwości, a także łagodzić gwałtowne zmiany w pracy farmy wiatrowej.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
technologyreview.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także