GE (NYSE: GE) poinformowało, że dostarczy turbiny gazowe pochodzenia lotniczego LM6000-PF Sprint i usługi powiązane dla należącej do Enipower S.p.A. (Eni) elektrociepłowni Bolgiano w San Donato Milanese pod Mediolanem we Włoszech. Elektrownia kogeneracyjna Bolgiano produkuje energię termiczną wykorzystywaną do ogrzewania i chłodzenia budynków użyteczności publicznej i domów mieszkalnych oraz siedziby Eni.
Elektrownia kogeneracyjna Bolgiano produkuje obecnie ponad 267.000 megawatogodzin (MW) energii termalnej rocznie korzystając z czterech turbin gazowych GE. Sieć obejmuje obszar około 56 kilometrów i dostarcza ciepło oraz ciepłą wodę dla 20.000 włoskich rodzin.
Ze względu na wymogi dyrektywy IPPC(Zintegrowane Zapobieganie i Zmniejszenie Zanieczyszczeń) oraz wiek elektrowni, Eni postanowiło przeprowadzić jej modernizację instalując nową turbinę gazową pochodzenia lotniczego i inny sprzęt zwiększający elastyczność i wydajność jednostki.
“Doświadczenie GE w systemach ciepłowniczych i ich sprawdzona technologia spowodowały, że była ona naturalnym wyborem przy rozbudowie elektrowni Bolgiano” powiedział Marco Moretti, główny inżynier w Enipower, S.p.A. “Nowa turbina gazowa GE pozwoli nam na zwiększenie efektywności energetycznej zakładu i redukcję emisji przy zachowaniu poziomu dostaw ciepła potrzebnego naszym klientom”.
Oszczędności w skali roku dla nowej Elektrociepłowni Bolgiano szacuje się na 181.000 megawatogodzin energii termalnej, co równa się około 15.600 TOE (ton oleju ekwiwalentnego) rocznie. Oczekuje się, że po zakończeniu modernizacji elektrownia zmniejszy emisje Nox o 84 procent, a emisje CO2 spadną o 20 procent.
Oprócz zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisji, elektrociepłownie takie jak ta należąca do Enipower przynoszą także wiele innych korzyści:
Oszczędna produkcja elektryczności i energii termalnej dla ogrzewania budynków i osiedli mieszkaniowych;Redukcja emisji CO2, NOx i cząstek stałych;Zyski dla użytkowników końcowych, którzy nie muszą kupować i utrzymywać boilerów produkujących ciepłą wodę;
“Wzrost inwestycji w ciepłownictwo komunalne powoduje, iż odgrywa ono coraz większą rolę w globalnym szerokim trendzie, jakim jest energetyka rozproszona, a który my nazywamy 'rozwojem energii zdecentralizowanej'. Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim potrzeby energetyczne, dlatego w portfolio GE znajdują się innowacyjne rozwiązania w zakresie energetyki rozproszonej pozwalające wytwarzać od 100 kilowatów do 100 MW. Dzięki nim, biznes i społeczności mogą produkować niezawodną, elastyczną i wydajną energię w dowolnym miejscu na ziemi, bez względu na to czy jest się podłączonym do sieci czy nie” powiedział Diarmaid Mulholland, prezes i CEO dla regionu Europy Zachodniej GE Energy.
Posiadająca certyfikat ecomagination turbina LM6000-PF GE jest wysoce wydajna i odznacza się doskonałymi parametrami w zakresie zużycia paliwa i elastyczności paliwowej przy niższych emisjach i zużyciu wody zarówno w segmencie 50 Hz i 60 Hz, zaś szczyt mocy wytwórczych osiąga w zaledwie 10 minut. LM6000-PF GE jest bezkonkurencyjna w przedziale 35-60 MW, gdzie osiąga najwyższy stopień niezawodności (ponad 99 procent) i dostępności (ponad 97 procent). Jej efektywność paliwowa jest bardzo wysoka, a duża elastyczność eksploatacyjna oraz sprawdzona technologia DLE gwarantują niskie emisje NOx na poziomie 15 ppm. Wyższa wydajność umożliwia niższe zużycie paliwa na jednostkę produkcji energii w stosunku do konkurencyjnych technologii,. W rezultacie operatorzy turbin oszczędzają przy zakupie paliwa i obniżają poziom emisji NOx i CO2.
Początek komercyjnej eksploatacji przewidziany jest na grudzień 2013 roku. Aktualnie, ponad 100 turbin gazowych pochodzenia lotniczego typu LM jest wykorzystywane we Włoszech do niezależnego wytwarzania energii oraz w sektorach naftowym, gazowym i morskim. Pierwsze jednostki LM6000 GE rozpoczęły komercyjną działalność 20 lat temu w obiekcie Ottawa Health Services facility. Wysyłka tysięcznej turbiny LM6000 została ogłoszona w styczniu 2011 roku.
Dział GE zajmujący się turbinami pochodzenia lotniczego, mieszczący się w Houston w Teksasie, na całym świecie dostarcza energii dla biznesu i społeczności dzięki zaadaptowaniu sprawdzonych technologii silników lotniczych GE do spalania gazu ziemnego, oleju napędowego i/lub biopaliw, które przetwarzane są na wydajną i niezawodną energię. Jednostki te bazują na konstrukcji silnika odrzutowego i mogą wytwarzać 18-100 MW pomagając dostawcom energii wykorzystać do jej produkcji rosnący trend czystszego spalania bogatych zasobów gazu ziemnego. Turbiny lotnicze pochodzenia lotniczego GE mają szerokie spektrum zastosowań, zarówno w produkcji energii jak i poszukiwaniu, produkcji i przesyle ropy i gazu. Jednostki te dają również możliwość wykorzystywania ich w napędach w transporcie morskim, na promach i statkach wycieczkowych.
Informacje o GE
Firma GE (NYSE:GE) zajmuje się kwestiami o znaczeniu globalnym. Zatrudnia wybitnych fachowców i stosuje zaawansowane technologie, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami w obszarze energii, infrastruktury medycznej i transportowej, technologii użytkowych oraz usług finansowych. GE buduje, zasila energią, wprawia w ruch i leczy świat. Przemienia marzenia w rzeczywistość. GE po prostu działa.
GE wspiera rozwój sektora energetycznego, dostarczając technologie i rozwiązania biznesowe opierając się na przywiązaniu do jakości i innowacji. Spółka stale inwestuje w nowe rozwiązania technologiczne i rozwija się poprzez strategiczne przejęcia wzmacniając obecność na lokalnych rynkach, lepiej służąc klientom na całym świecie. Na GE Energy składają się GE Power & Water, GE Energy Management oraz GE Oil & Gas, które współpracują ze sobą, zatrudniając ponad 100 000 pracowników na całym świecie i wypracowując zysk wysokości 38 miliardów dolarów (w 2010 r.). Celem GE Energy jest zapewnienie zintegrowanych rozwiązań obejmujących produkty i usługi we wszelkich obszarach przemysłu energetycznego, takich jak węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i energia jądrowa, odnawialne źródła energii, w tym energia wodna, wiatrowa, słoneczna oraz biogaz, a także inne paliwa alternatywne oraz nowe technologie modernizacji sieci, pozwalające sprostać wymaganiom XXI wieku.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Grayling

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Magazynowanie lub komplementarne wykorzystywanie energii elektrowni wiatrowych
W związku z problemem zmiennej siły wiatru rodzi się pokusa, aby energię uzyskaną w okresach wietrznych przechowywać do wykorzystania w okresach...
-
-