
Pod koniec ubiegłego tygodnia Elektrociepłownia Rzeszów uruchomiła nowy gazowy blok kogeneracyjny. PGE może tym samym pochwalić się największą tego typu konstrukcją w Polsce.
Inwestycja zbiega się z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pozwoli ona ograniczyć pracę kotłów węglowych podczas zimy i wyłączyć je latem. Zyska na tym przede wszystkim atmosfera, do której wyemitowanych zostanie mniej dwutlenku węgla i siarki.
Politycy w obliczu nowych ustaleń polityki klimatycznej UE podkreślają, jak ważny jest rozwój polskiej energetyki. Rzeszowski blok gazowy jest natychmiastową odpowiedzią na czwartkowe rozmowy w Brukseli.
Generatory elektryczne ABB tworzące blok zasilane są przez cztery silniki spalinowe Rolls-Royce'a. 29 Mwe mocy elektrycznej, które zapewni konstrukcja pozwolą na sprostanie zapotrzebowaniu energetycznemu prawobrzeżnego Rzeszowa. 27 MWt ciepła zapewni natomiast, że tamtejsze kotły węglowe będą eksploatowane w o wiele mniejszym stopniu.
Budowa obiektu trwała 15 miesięcy i kosztowała 110 milionów złotych. Blisko jedna trzecia dofinansowana została z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pap

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przesłanki rozwoju energetyki źródeł odnawialnych na tle absorpcyjnych pomp...
W artykule przedstawiono analizę rozwoju energetyki w oparciu o obowiązujące akty prawne. W rozwój ten wpisują się agregaty absorpcyjne....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-