
Blisko dwa miliony złotych rocznie łącznie zaoszczędzą samorządy z Jasła i Sanoka. Wszystko dzięki temu, że zdecydowały się na ruch w kierunku energooszczędnego oświetlenia.
Andrzej Czarnecki, burmistrz Jasła chwali się, że miasto wymieni blisko 1500 starych opraw lampowych. Poza zmniejszeniem zapotrzebowania na moc o około 350kW, Jasło przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 1116 miligramów w ciągu roku. Póki co rozpoczęto wymianę starego oświetlenia, która zakończy się w listopadzie. Projekt kosztował 2,8 miliona złotych, z czego 1,2 miliona złotych samorząd uzyskał ze środków NFOŚiGW. Przy zakładanych 800 tysiącach złotych oszczędności inwestycja zwróci się więc w ekspresowym tempie.
Zwróćmy jednak wzrok w stronę Sanoka, gdzie wymienionych zostanie kolejne 1200 lamp. Oprócz rocznych oszczędności na poziomie miliona złotych miasto zaoszczędzi na uniknięciu częstych napraw. W ramach projektu bowiem zostanie dostarczonych 94 nowoczesnych reduktorów mocy. Sanok na inwestycje wydał podobną kwotę co Jasło – 2,7 miliona złotych. Mógł również liczyć na równie sporą pomoc z NFOŚiGW.
Przykłady tych dwóch polskich miejscowości mówią same za siebie. Inwestycje w energooszczędne oświetlenie są doskonałymi sposobami na podratowanie lokalnego budżetu. Dzięki temu zyskać mogą także mieszkańcy oraz środowisko.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- pap

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Koszty energii w dobrym świetle
Trwałe i energooszczędne źródła światła to podstawa wydajnej instalacji oświetleniowej. Najlepiej w tej kwestii sprawdza się najnowsza...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-