Areva i EDF proponują Polsce reaktor EPR, który jest reaktorem generacji III plus.

Nowe elektrownie jądrowe będą bezpieczne, do tego gwarantują niskie i stabilne koszty produkcji energii elektrycznej - wyjaśnia Jean-André Barbosa, dyrektor Areva w Polsce
W Wielkiej Brytanii i Czechach toczą się rozmowy na temat wsparcia planowanych elektrowni jądrowych. Zdaniem przedsiębiorców, pomoc w realizacji elektrowni atomowych i konwencjonalnych w Europie jest niezbędna. Rożne mogą być oczywiście sposoby wsparcia, np. w Wielkiej Brytanii będą to prawdopodobnie kontrakty różnicowe.
- Koszty produkcji energii w elektrowniach jądrowych są jednak konkurencyjne i bardzo stabilne, ponieważ koszty paliwa jądrowego w koszcie produkcji energii są stosunkowo niewielkie. Jest to spora zaleta - zaznacza Jean-André Barbosa.
W tych państwach, gdzie istnieje duży udział energetyki jądrowej (np. Francji), wartość energii jest niższe w porównaniu do tych krajów, które nie korzystają z elektrowni jądrowych.
Jednym z podstawowych problemów w dalszej ewolucji i popularyzacji energetyki jądrowej jest strach przed brakiem odpowiedniego bezpieczeństwa takich obiektów. Obawy te zwiększyły się znacznie po katastrofie w elektrowni jądrowej Fukushima w 2011 r. Jean-André Barbosa tłumaczy jednak, że nowoczesne jednostki jądrowe, budowane i projektowane obecnie, są znacznie bardziej pewne od elektrowni w Fukushimie.
- Areva i EDF proponują Polsce reaktor EPR, który jest reaktorem generacji III plus. W jego konstrukcji uwzględniono wszystkie zalecenia ze stress testów przeprowadzonych po awarii w Fukushimie. Reaktory III generacji są reaktorami bardzo bezpiecznymi - wyjaśnia Jean-André Barbosa.
Coraz więcej państw, nie tylko w Europie planuje inwestycje w technologie jądrowe. Nawet Arabia Saudyjska, jeden z największych eksporterów ropy naftowej, chce skonstruować na swoim terytorium kilka reaktorów jądrowych. Prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) zakładają intensywny rozwój energetyki jądrowej w czasie najbliższych 30-40 lat.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newseria.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-