
Naukowcy z University of Central Florida (UCF) opracowali nową metodę wytwarzania superkondensatorów. Urządzenia budowane ich sposobem są bardziej pojemne i wytrzymują aż 30 tysięcy cykli ładowania/rozładowywania bez pogorszenia tego parametru.
Do udoskonalania superkondesatorów od dawna wykorzystuje się nanomateriały. Ich optymalizacja pozwoli w przyszłości z pewnością wyprzeć tradycyjne akumulatory. Póki co urządzenia tego typu nie dorównują jednak gabarytami swoim litowo-jonowym poprzednikom. Przy takiej samej pojemności są po prostu znacznie większe. Naukowcy z UCF eksperymentują więc z materiałami dwuwymiarowymi. Na drodze doświadczeń opracowali prosty proces chemiczny, który pozwala integrować materiały dwuwymiarowe z tradycyjnymi.
Profesor Yeonwoong Jung z kolegami stworzyli superkondensator z milionów przewodów o małej średnicy, które pokryli materiałem dwuwymiarowym. Rdzenie doskonale przewodzą prąd, zapewniając dobre parametry związane z cyklami ładowania/rozładowywania, natomiast powłoka pozwala magazynować duże ilości energii.
Konstrukcja wyprzedza konkurencyjne rozwiązania stosowane w miniaturowych urządzeniach elektronicznych pod względem gęstości energii, gęstości mocy oraz stabilności. Niestety na komercjalizację superkondensatora z UCF musimy jeszcze poczekać i zadowolić się działającym prototypem.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy można NIE wyłączać?
Każdy użytkownik energii elektrycznej chciałby, aby jej dostaw nic nie zakłócało. Jeszcze można pogodzić się z awariami spowodowanymi przez siły...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-