Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-02-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14
Nowa fala krzemowa
Fot. Pixabay, CC0
Fot. Pixabay, CC0

Dzięki połączeniu ultracienkich segmentów krzemu drutem między metalowymi stykami, uzyskano wysoko wydajne ogniwa słoneczne. Strategia ta mogłaby stać się podstawą do wytworzenia przenośnych źródeł zasilania, które pomogłyby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na przenośne i wszczepiane urządzenia.

Krystaliczny krzem występuje w dużych ilościach w naturze i ma niezawodne właściwości fotowoltaiczne, które są atrakcyjne dla rozwoju przemysłowych ogniw słonecznych. Do tej pory jednak jego sztywność i waga uniemożliwiały zastosowanie tego materiału w elastycznej elektronice. Podejmowano próby zwiększenia jego elastyczności poprzez wytwarzanie cienkich warstw, jakkolwiek okazało się, że cieńsze niż 250 mikrometrów ogniwa są dużo mniej wydajne.

Zespół z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha opracował układ falisty składający się z cienkich, sztywnych segmentów krzemowych, które są połączone ze stykami aluminiowymi. Styki te znajdują się z tyłu, aby zoptymalizować pochłanianie światła z przodu ogniwa słonecznego. Tablica taka może zginać się i przyjmować różne konfiguracje, takie jak zygzaki i struktury bifacjalne, bez pękania lub utraty wydajności konwersji energii.

Naukowcy wykazali w swoich eksperymentach, że pięć falistych ogniw słonecznych oświetliło wielobarwne diody elektroluminescencyjne. Zespół bada obecnie sposoby wykorzystania swojego wynalazku, który według Muhammada Hussaina, głównego badacza, może być stosowany w najbardziej złożonych układach. "Nasze podejście jest odpowiednie dla wielu przedmiotów i może zaspokoić szerokie spektrum zastosowań" – mówi Hussain.

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
discovery.kaust.edu.sa
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także