Prezes Grupy Azoty ZAK Adam Leszkiewicz:zakładamy wybór wykonawcy do końca roku.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn (ZAK) z Grupy Azoty jeszcze do końca 2103r. zamierzają wybrać wykonawcę nowej elektrociepłowni węglowej. Zgodnie z planem nowa jednostka ma zostać zbudowana do połowy 2016 r. na terenie zakładów. Jesienią spółka oczekuje propozycji kosztorysów od zainteresowanych inwestycją partnerów.
Plan przygotowań realizacji elektrociepłowni ogłoszono pod koniec zeszłego tygodnia w Chorzowie. Prezes Grupy Azoty ZAK Adam Oleszkiewicz zauważył, że na temat tego przedsięwzięcia spółka rozmawiała z pięcioma potencjalnymi wykonawcami, których oferty przeszły do tego etapu procedury.
W drugim etapie omawialiśmy z nimi wszystkie aspekty techniczne nowej elektrociepłowni - to już zostało zakończone. Teraz do tych kilku podmiotów, które pozostały w grze będziemy w najbliższych czasie wysyłać Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i czekać na ostateczne oferty, w tym oferty cenowe. Chcielibyśmy, żeby były one złożone na przełomie października i listopada. Później będziemy je analizować; zakładamy wybór wykonawcy do końca roku - przyznał Leszkiewicz.
Nowy blok będzie miał moc około 50 megawatów elektrycznych i 250 megawatów cieplnych. Pokryje on tym samym 25 proc. zapotrzebowania zakładów na energię elektryczną. Całkowicie zaspokoi natomiast potrzebę ciepła i pary technologicznej. Część ciepła będą mogli kupić odbiorcy komunalni w Kędzierzynie-Koźlu. Nowa jednostka będzie zasilana węglem, rozważano zastosowanie gazu, to rozwiązanie okazało się jednak nieekonomiczne.
Finalne decyzje korporacyjne dotyczące realizacji elektrociepłowni zostaną podjęte, gdy znane będą ostateczne oferty cenowe potencjalnych wykonawców inwestycji.
Plany przewidują, że nowa jednostka energetyczna w ZAK będzie posiadać dwa kotły, dwie turbiny i jeden kocioł rezerwowo-szczytowego. Nowa elektrociepłownia będzie pierwszym etapem inwestycji energetycznych.
Budujemy w ramach tej inwestycji jeden kocioł i turbozespół, a w kolejnych latach będziemy przymierzać się do pozostałych elementów. Natomiast stara elektrociepłownia będzie mogła jeszcze przez jakiś czas pracować i stanowić np. element rezerwowo-szczytowy na czas zimowy, czy na czas szczególnego zapotrzebowania. Obecnie ZAK w większości skupia się na inwestycjach odtworzeniowych, choć nie tylko. Planujemy m.in. wprowadzenie nowego produktu, który pozwoli stopniowo odchodzić od ftalanów. Chodzi o plastyfikator, wykorzystywany m.in. do zmiękczania produktów w budownictwie, przemyśle gumowym czy samochodowym - powiedział prezes.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-