Wspólnotowa sieć teleinformatyczna

Instalacja sieci teleinformatycznej wymaga odrobiny zaangażowania. Należy zainstalować inteligentny licznik energii i częściowo produkować ją samemu (np. montując na dachu ogniwo fotowoltaiczne czy wiatrak.) Ponadto trzeba włączyć do współpracy okoliczne firmy, szkoły, samorząd. Wtedy na konkretnym obszarze na tradycyjną sieć energetyczną zostanie nałożona sieć teleinformatyczna.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapowiedział już finansową pomoc w tym projekcie. Refunduje on do 50% kosztów poniesionych przez samorządy, instytuty, uczelnie i mikroprzedsiębiorstwa. Duże zakłady mogą spodziewać się pomocy w wysokości do 30%.
"Będziemy kupować kilowatogodziny, poza szczytem, gdy są tanie, a nawet je sprzedawać, kiedy zaświeci słońce i wiatrak na dachu zacznie się kręcić" - tłumaczy prezes Funduszu.
Jan Rączka jest przekonany, że oszczędności będą duże i, co ważniejsz,e zauważalne od razu. Najbardziej w jego opinii odczują to samorządy. Jego zdaniem przyłączenia do inteligentnej sieci energetycznej na przykład wspólnoty mieszkaniowej z konkretnego budynku będzie możliwe dopiero w 2014 roku, gdyż wtedy wejdą w życie odpowiednie przepisy. Wspólnota obligatoryjnie zostanie także producentem energii odnawialnej. Wystarczy jednak bateria na dachu, która tez zostanie odpowiednio dofinansowana.
Nowy system zakończy system płacenia zaliczkowego za prąd. Znikną także stałe, narzucone stawek. Przestaniemy być biernymi odbiorcami energii. Montaż odpowiednich liczników ma zająć 8 lat. Potrzeba wprowadzenia w życie tego programu jest jednak pilna. Kryzys w zbilansowaniu energetycznym kraju ma - w ocenie specjalistów – może mieć miejscew latach 2015-16. Dlatego już ruszyły programy pilotażowe. Można już także ubiegać się o dotacje.
Jak mówi prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Marek Woszczyk, inteligentne liczniki ma już cały Kalisz, Półwysep Helski, Drawsko. Łączna liczba zamontowanych liczników to około 150 tysięcy. Takich urządzeń w Polsce potrzeba jednak 15,5 miliona. Jak zapowiada prezes URE powstaną one do 2020 roku.
Pionierami we wdrażaniu Inteligentnych Sieci Energetycznych są Japonia i Stany Zjednoczone i Kanada. W Europie najbardziej zaawansowane są Włochy, gdzie od zeszłego roku niemal wszystkie gospodarstwa domowe są odpowiednio wyposażone.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- inwestycje.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-