
Nanodruty, które charakteryzują się wysoką przewodnością i dużą powierzchnią jawią się jako poważny kandydat do wytwarzania zaawansowanych baterii. Niestety struktura, która jest tysiące razy cieńsza od ludzkiego włosa ma tendencję do pękania w wyniku intensywnej eksploatacji akumulatorów.
Projektując elektrodę z nanodrutu pokrytą specjalną powłoką ochronną, naukowcy pokonali to ograniczenie i stworzyli baterię mogącą wytrzymać setki tysięcy cykli ładowania. Dzięki nowej elektrodzie opracowanej przez naukowców z University of California, nie tylko udało się zwiększyć ich żywotność, ale również znacząco podnieść pojemność.
Badacze ze Stanów Zjednoczonych oparli swój pomysł na obleczeniu nanodrutu ze złota powłoką z dwutlenku manganu. Mieszaninę następnie zanurzono w elektrolicie wykonanym z żelu podobnego do pleksiglasu. Po takim zabiegu wykorzystująca elektrodę bateria w ciągu trzech miesięcy była ładowana i rozładowywana 200 000 razy bez utraty właściwości ani pojawienia się pęknięcia na którymkolwiek z nanodrutów. Dla porównania, obecnie dostępne baterie oparte na elektrodach z nanodrutów tracą swoje właściwości już po siedmiu tysiącach cykli ładowania/rozładowywania.
Szczegółowe dane na temat badań zostały opublikowane na łamach Energy Letters.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest ogniwo akumulatora litowo-jonowego?
Jak wytwarza się energia elektryczna w ogniwie litowo-jonowym? Gdy urządzenie korzysta z akumulatora, dochodzi do zamiany energii chemicznej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-