
Polska wysunęła przez Radę Europy pomysł utworzenia europejskiej unii energetycznej. Został on pozytywnie odebrany przez członków UE, w tym przez Niemcy. Angela Merkel na spotkaniu w Berlinie poparła inicjatywę, zaznaczając, że trzeba opracować szczegóły porozumienia.
W ubiegły piątek miało miejsce spotkanie, na którym kanclerz Niemiec i polski premier rozmawiali na tematy związane ze strategiczną rolą wspólnej polityki energetycznej. Dwa dni wcześniej taką samą rozmowę Tusk odbył z przewodniczącym Rady Europejskiej, Hermanem Van Rompuyem, a dzień później z prezydentem Francji. Na tym ostatnim spotkaniu wypracowano wstępny polsko-francuski koncept, któremu przytaknęła Merkel.
Premier oparł unię energetyczną na sześciu filarach. Pierwszy to wspólna polityka zakupowa dotycząca surowców energetycznych. Na drugim oparłby się mechanizm pomocy dla państw, które miałyby problemy z uzyskaniem do nich dostępu. Kolejny z nich ma za zadanie zapobiegać i, poprzez dofinansowanie kosztów strategicznych inwestycji w energetykę, chronić suwerenność energetyczną Unii Europejskiej. Czwarty filar zakłada maksymalne wykorzystanie dostępnych w Europie surowców. Kolejne dwa to zapewnienie nowych źródeł dostaw ropy i gazu oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego unijnym sąsiadom.
Reakcja UE jest efektem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i może paradoksalnie pozytywnie wpłynąć na rozwój energetyki w Europie przez najbliższe lata.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- wyborcza

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oddziaływanie na środowisko spalarni odpadów
Spalanie odpadów od lat budzi wiele kontrowersji oraz protestów społecznych. Protesty te, wystąpiły praktycznie we wszystkich krajach Europy, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-