Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-24
Niemcy będą wspierać budowę elektrowni atomowych za granicą

„Inne kraje mają prawo do podejmowania suwerennych decyzji w sprawie wyboru innych źródeł energii"

Plany budowy elektrowni atomowej w Polsce sprowokowały protesty w Niemczech
Plany budowy elektrowni atomowej w Polsce sprowokowały protesty w Niemczech

Rząd Niemiec zamierza nadal wspierać finansowo budowę elektrowni atomowych za granicą, chociaż we własnym kraju zdecydował dwa lata temu o całkowitej rezygnacji z energii jądrowej do 2022 roku – twierdzi niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Energetyczny zwrot, polegający na zamknięciu elektrowni atomowych i zastąpieniu ich energią ze źródeł odnawialnych, dotyczy jedynie Niemiec - uważa minister gospodarki Philipp Roesler. Swoje opinie zawarł on w liście, który jest adresowany do Parlamentarnej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju. Na ten właśnie, niepublikowany jeszcze dokument, powołuje się "Der Spiegel".

Inne kraje mają prawo do podejmowania suwerennych decyzji w sprawie wyboru innych źródeł energii – zauważa szef niemieckiego resortu. W praktyce oznacza to, że Niemcy mogą wciąż udzielać poręczeń kredytowych (Hermes), na projekty budowy elektrowni atomowych w innych krajach. Ta pomoc jest finansowana z podatków obywateli.

Przewodniczący Rady Andreas Jung to stanowisko określił jako „poważną sprzeczność". Z jednej strony bowiem, kontynuuje się proces wdrażanie nowej polityki energetycznej w Niemczech a z drugiej ma się zamiar wspierać powstawanie elektrowni atomowych za granicą.

Po katastrofie w japońskiej Fukushimie rząd kanclerz Angeli Merkel zdecydowała w lecie 2011 roku na natychmiastowe zamknięcie ośmiu starszych elektrowni atomowych oraz na zupełną rezygnacji z energii jądrowej do roku 2022. Ostatnio zaniepokojenie w Niemczech, szczególnie, wzbudziły plany budowy nowych elektrowni atomowych m.in. w Polsce. W graniczących z Polską landach Brandenburgia i Meklemburgia miały miejsce nawet protesty.

Jak zauważa "Der Spiegel" list ministra Roeslera intrygujący, bo nawet niemiecki przemysł atomowy pogodził się już z postanowieniem rządu. W Brazylii planowana realizacja elektrowni atomowej Angra 3, miała pierwotnie powstać dzięki rządowym gwarancjom kredytowym. Potem jednak niemiecki inwestor zapewnił sobie prywatne źródła finansowania.

(ma)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
tvn24
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także