W Gdańsku zbadają technologie z zakresu elektroenergetyki i energoelektroniki.

Na Politechnice Gdańskiej powstanie laboratorium naukowo-badawcze systemów elektroenergetycznych. Placówka będzie się zajmować badaniem innowacyjnych technologii z zakresu elektroenergetyki i energoelektroniki. Będzie to najnowocześniejsze laboratorium tego typu w Polsce.
W zeszłym tygodniu w Gdańsku miało miejsce uroczyste podpisanie, a następnie wmurowanie aktu erekcyjnego budynku Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii Linte^2.
- Będzie to najnowocześniejsze laboratorium w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie, które będzie się zajmować systemami elektroenergetycznymi, czyli sieciami elektroenergetycznymi i nowoczesnymi źródłami energii, w tym źródłami odnawialnymi – zapewnia Andrzej Augusiak z Politechniki Gdańskiej (PG), koordynator projektu Linte^2.
W laboratorium realizowane będą prace badawczo-wdrożeniowe dla przedsiębiorców. Głównym zadaniem nowego laboratorium będzie badanie innowacyjnych technologii z zakresu elektroenergetyki i energoelektroniki. Placówka będzie dostępna także dla studentów.
Na wrzesień planowane jest zakończenie budowy gmachu laboratorium. Wyposażenie obiektu ma być ukończone do grudnia 2013 r. Laboratorium będzie się mieścić w specjalnie zaprojektowanym i zbudowanym budynku na terenie PG przy ul. Sobieskiego. Zajmie powierzchnię ok. 2 tys. m kw.
Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 44 mln zł. 85% kosztów poniesie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, pozostałe 15 % - budżet państwa.
Laboratorium ma być oddane do użytku pod koniec 2013r.
(ma)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- DziennikBałtycki

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-