
Międzynarodowemu zespołowi naukowemu udało się stworzyć stabilne łańcuchy karbynu, który umieszczony został pomiędzy dwoma bardzo długimi nanorurkami. Wykonane przez nich łańcuchy składają się z 6400 atomów węgla.
Karbyn jest bardzo niestabilny w naturalnych warunkach, dlatego uczeni postanowili umieścić go pomiędzy nanorurkami. Pozwoliła na to innowacyjna metoda produkcji, która daje nadzieję na praktyczne wykorzystanie tego niezwykle interesującego materiału.
Karbyn to kolejna forma węgla, która dołączyła do diamentu, grafitu, grafenu oraz fullerenu. Prace nad nią trwają ponad 50 lat, jednak po raz pierwszy tę dwuwymiarową formę węgla uzyskano dopiero w 2010 roku, a składała się ona zaledwie z 44 atomów węgla i była bardzo niestabilna. Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu we współpracy z innymi uczelniami sześć lat później zrobili ogromny krok w kierunku stworzenia doskonale liniowych łańcuchów węgla.
Według badań teoretycznych karbyn posiada niezwykłe właściwości mechaniczne i elektroniczne, co w przyszłości pozwoli na jego wykorzystanie do produkcji półprzewodników magnetycznych, akumulatorów o dużej gęstości oraz układów spintronicznych. Badacze muszą jednak zbadać najpierw możliwości ustabilizowania łańcuchów w płynnym środowisku, eliminując potrzebę stosowania nanorurek.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Schneider Electric Innovation Summit. Firma ogłasza nowe współprace i innowacje
Schneider Electric , lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, podczas Innovation Summit w Paryżu,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-