Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-03-15
Najczęstsze przyczyny awarii suwnic
Najczęstsze przyczyny awarii suwnic

Suwnice zaliczane są do dźwignicowych urządzeń transportu bliskiego. Ich głównym zadaniem jest przemieszczanie różnorodnych towarów zarówno w pionie, jak i poziomie. Suwnice, jak każde urządzenia, mogą przestać działać, jak należy. Które z awarii pracy suwnic zaliczymy do tych najczęściej występujących? Jak im zapobiegać? Czy regularne przeglądy suwnic wystarczą? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

 

Co najczęściej psuje się w suwnicach?

Systematycznie dokonywane przeglądy suwnic, wykonywane przez wysokiej klasy specjalistów z branży, pozwalają zapobiegać powstawaniu awarii. Nie zawsze jednak jest tak, że da się zapobiec słabnącej pracy tego urządzenia. Do najczęstszych awarii suwnic zaliczyć należy zepsucie silników, które wraz z długim czasem użytkowania, najczęściej tracą na swojej mocy wyjściowej i nie są w stanie funkcjonować tak wydajnie, jak na początku eksploatacji maszyny. Do tego równie często psują się także haki stosowane w suwnicach do trzymania elementu – najczęściej nie wytrzymują udźwigu dużego ciężaru. Warto podkreślić, że awaria haka suwnicowego jest bardzo groźna – w efekcie może spowodować upuszczenie ciężkiego przedmiotu. Bardzo często zepsuciu ulega również przekładnia zębata, której rolą jest umożliwienie podnoszenia i upuszczania w suwnicy. Jej awaria może spowodować podobne efekty jak w przypadku nieprawidłowego działania haka.

 

Częste przeciążenia mechaniczne

Intensywna i długotrwała eksploatacja suwnic może być przyczyną szybszego zużywania się podzespołów, czyli tych elementów, które są najbardziej narażone na przeciążenia mechaniczne. W przypadku suwnic takimi podzespołami są koła, które mogą powodować tąpnięcia lub piszczenie podczas jazdy. Awaria w tym obszarze jest najczęściej wynikiem nieodpowiedniej geometrii kół jezdnych. Tą zaś należy ustawić zgodnie z wytycznymi producenta.

foto1(5).jpg

 

Niewłaściwy dobór mocy urządzenia

Suwnice często psują się również wówczas, gdy urządzenie zostało nieodpowiednio dobrane do przewidywanego obciążenia pracą. Wówczas taka maszyna wykorzystywana jest częściej, niż wskazywałaby na to przypisana do niej grupa natężenia pracą. Tym samym suwnica narażona jest na uszkodzenia zmęczeniowe, czyli pękanie spoin, odkształcanie konstrukcji, szybsze zużycie łożysk czy kół, co w efekcie prowadzi do zatarcia łożysk. Do tego dojść może również do spowodowania ubytku w torach jezdnych. Warto podkreślić, że to właśnie zła eksploatacja suwnicy będzie prowadzić do notorycznego przeciążania oraz uszkodzenia nie tylko cięgien, ale i całej konstrukcji nośnej. Aby skutecznie zapobiegać awariom tego rodzaju, należy odpowiednio dobierać moc urządzenia do konkretnej pracy.

 

Nieodpowiednia konserwacja przyczyną awarii

Suwnice, podobnie jak urządzenia innego rodzaju, niezwykle często narażone są na wystąpienie awarii. Te mogą być bardzo zróżnicowane, jednak najczęściej dotyczą zużycia elementów lub podzespołów. Każda zaobserwowana nieprawidłowość w działaniu urządzenia suwnicowego powinna być niezwłocznie zgłoszona oraz usunięta. Nie dość bowiem, że stanowi utrudnienie w pracy, to jest związana również z ryzykiem poniesienia strat finansowych dla przedsiębiorstwa. Aby zapobiegać wystąpieniu takich sytuacji, warto korzystać z kompleksowych usług dobrego serwisu suwnic oraz zapewniać dostęp do fachowej konserwacji suwnicy.

Należy podkreślić, że wybierając usługi serwisowe czy usługi modernizacji suwnicy, nie należy oszczędzać na ich kosztach. Tu absolutnym priorytetem będzie najwyższa jakość świadczonych usług.

 

Dobry przegląd nie jest zły

Warto pilnować też regularnych, okresowych przeglądów. Istotą profesjonalnych usług konserwacyjno – serwisowych będzie przede wszystkim dokładne sprawdzenie systemu sterowania suwnicy oraz identyfikacja możliwości wystąpienia usterek. Przeglądowi zostaną poddane również elementy napędów, przy czym fachowcy dokonają także oceny ich zużycia oraz przeprowadzą wszelkie niezbędne regulacje. Warto pamiętać również o tym, by po każdym cyklu pracy suwnicy sprawdzać stan ogólny urządzenia oraz kontrolować ewentualne braki jej elementów składowych. Do tego kluczową kwestią dla ochrony przed najczęstszymi awariami suwnicy będzie też właściwa eksploatacja maszyn oraz użytkowanie ich zgodnie z zasadami pracy, jak też dopuszczalnym przez producenta obciążeniem. Jeśli chcemy uniknąć kosztownych awarii i przestojów warto wykonywać przeglądy z pomocą renomowanych firm, takich jak Demag. Przy zachowaniu tych wszystkich zasad, naprawa suwnicy, w tym naprawa wciągnika i szukanie części do suwnic, nie będą już konieczne.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
demagcranes.com/pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.