Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-09-15
Możliwe konsekwencje braku odpowiedniej konserwacji urządzeń suwnicowych
Możliwe konsekwencje braku odpowiedniej konserwacji urządzeń suwnicowych

Maksymalne bezpieczeństwo i wydajność pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją to jedne z najważniejszych czynników decydujących o tym, że dana firma z powodzeniem utrzyma się na rynku. Warto podkreślić, że w tej branży ogromne znaczenie ma bezawaryjność często wykorzystywanych suwnic i innych urządzeń dźwignicowych. Aby zapobiec niepożądanym przestojom w produkcji, konieczne jest systematyczne serwisowanie sprzętu. Jakie mogą być konsekwencje braku odpowiedniej konserwacji?

 

Przeglądy zapobiegają przestojom

Nieplanowane przestoje w procesie produkcyjnym nie są pożądane w żadnym przedsiębiorstwie. W takiej sytuacji bowiem suwnice jednodźwigarowe, suwnice dwudźwigarowe i wszystkie inne dźwignice eksploatowane w firmie, nie pracują, jak należy. Przez to zaś firma ponosi niejednokrotnie ogromne straty finansowe. Tych można byłoby uniknąć wówczas, gdyby postawiło się na regularne wykonywanie prac konserwacyjnych przez doświadczonych specjalistów z branży. Tu warto od razu podkreślić, że przeglądów suwnic dokonywać mogą jedynie wykwalifikowani specjaliści posiadający aktualne uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Systematycznie wykonywane przeglądy pozwolą nie tylko skutecznie zapobiegać nieplanowanym przestojom w pracy z wykorzystaniem dźwignic, jak również korzystnie wpłyną na ogólną poprawę bezpieczeństwa eksploatacji suwnic. Do tego z powodzeniem też zwiększą wydajność ich pracy.

 

Brak konserwacji, minimalna żywotność

Suwnice wielodźwigarowe oraz każde inne z oferty dobrego producenta, w tym suwnice z dźwigarem walcowanym lub kratownicowym, mają określoną żywotność. Tę można maksymalnie wydłużyć lub zdecydowanie skrócić. Ta druga opcja możliwa jest wówczas, gdy nie wykonuje się systematycznie przeglądów i prac konserwacyjnych na dźwignicach. Brak fachowo wykonanych czynności kontrolnych czy modernizacyjnych w efekcie doprowadzi do tego, że dźwignice nie będą pracować, jak należy – zdecydowanie spadnie ich wydajność, a przy tym wszystkim również niekorzystnie kształtować się będzie żywotność tych urządzeń. Jedno jest pewne – nie warto doprowadzać do zaistnienia opisanej właśnie sytuacji!

 

foto1(9).jpg

 

Konserwacja zapobiegawcza – czy warto?

Mianem konserwacji zapobiegawczej określa się prewencyjne działania związane z obsługą techniczną suwnic oraz kontrolami zgodności z przepisami tych urządzeń. Do tego do zapobiegawczych prac konserwacyjnych zaliczyć należy także rutynowe działania konserwacyjne. Dzięki systematycznemu wykonywaniu opisanych prac z powodzeniem można do minimum zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia różnorodnych awarii. Warto jednocześnie też podkreślić, że konserwacja zapobiegawcza zaliczana będzie do działań dostosowanych do realnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Uwzględnia ona zarówno rodzaj urządzeń stosowanych w firmie, jak i sposób ich użytkowania, środowisko pracy, historię serwisową, historię prawną czy niezbędne do wdrożenia zalecenia producenta.

 

Brak konserwacji = niemożliwość eksploatacji

Niesystematycznie prowadzone prace konserwacyjne na urządzeniach suwnicowych lub nieprowadzenie takich działań w ogóle, prowadzić może do niemożliwości pracy z wykorzystaniem dźwignicy. Podobnie jest wówczas, gdy minie czas użytkowania określony przez producenta. W takich momentach włączany jest automatycznie tryb awaryjny suwnicy i jedynym rozwiązaniem pozostaje zlecenie wykonania resursu dźwignicy. Tych czynności zaś podjąć się mogą wyłącznie doświadczeni specjaliści z branży. Oczywiste pozostaje to, że za taki resurs, czyli sprawdzenie stanu technicznego suwnicy, trzeba będzie zapłacić.

 

Wyraźny spadek wydajności

Brak systematycznie i fachowo wykonywanych prac konserwacyjnych na suwnicach z dźwigarem kratownicowym i nie tylko, doprowadzić może także do znacznego spadku wydajności pracy takiego urządzenia. To zaś szybko przełoży się na zmniejszoną wydajność produkcyjną i wiązać się będzie z przykrymi konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorstwa. Jeśli można więc uniknąć opisanych w naszym artykule konsekwencji braku odpowiedniej konserwacji urządzeń suwnicowych, warto z tego korzystać.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
konecranes.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także