Powrót do listy komunikatów Dodano: 2024-08-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-08-07
Montaż w elektronice - montaż SMT, THT i SMD
Montaż w elektronice - montaż SMT, THT i SMD

W trakcie wytwarzania PCB należy umieścić komponenty takie jak diody, oporniki, rezystory, rezonatory czy przekaźniki na płytce z nadrukowanym obwodem. Proces mocowania wymienionych elementów nazywa się montażem elektroniki. W zależności od tego, jaka technika zostanie wykorzystana, mówimy o montażu SMT lub THT. Czym charakteryzują się te rodzaje montażu i dlaczego czasami wyróżnia się także montaż SMD?

W produkcji elektroniki istnieją dwa podstawowe rodzaje montażu komponentów elektronicznych na płytkach PCB: montaż SMT nazywany inaczej powierzchniowym oraz montaż THT nazywany inaczej przewlekanym. Czym różnią się od siebie te montaże i jakie są ich największe zalety?

 

Montaż SMT w elektronice

Montaż powierzchniowy SMT (ang. Surface Mount Technology) polega na przyklejaniu komponentów bezpośrednio do płytki PCB. Płytka w montażu SMT przechodzi przez cztery etapy: 1. nakłada się na nią pastę lutowniczą, 2. na paście układa się elementy elektroniczne, 3. płytka trafia do pieca lutowniczego, 4. układ podlega kontroli optycznej AOI. Taki sposób montażu pozwala uzyskać miniaturowe obwody o gęsto ułożonych elementach, które mogą być osadzone nie tylko po jednej, lecz także po obu stronach płytki.

W związku z tym, że montaż powierzchniowy wymaga ogromnej precyzji, wszystkie procesy są w pełni zautomatyzowane. Montownia elektroniki przeznaczona do montażu SMT musi być więc wyposażona drukarkę pasty lutowniczej, piec lutowniczy oraz w maszyny pick&place, które układają elementy elektroniczne. Takie maszyny pracują z dużą prędkością – mogą ułożyć nawet 40 tys. sztuk komponentów na godzinę.

Jakie są zalety montażu SMT?

- Możliwość stworzenia miniaturowych płytek o gęsto ułożonych komponentach.

- Szybkość realizacji montażu ze względu na jego automatyzację.

- Relatywnie niskie koszty produkcji – w przypadku ilości seryjnych.

- Bardzo dobre właściwości elektryczne i mechaniczne płytek.

Producent elektroniki, który oferuje montaż powierzchniowy to m.in. firma Printor (https://printor.pl) działająca na rynku od ponad 40 lat.

 

plytki-pcb-na-zamowienie-01 (1).jpg

 

Montaż przewlekany THT

Montaż przewlekany THT (ang. Through-Hole Technology) wykonuje się zupełnie inaczej niż montaż SMT. W przypadku montażu THT w płytce należy nawiercić otwory, przez które następnie przekłada się wyprowadzenia komponentów elektronicznych. Wyprowadzenia nazywane również nóżkami docina się i lutuje na fali lutowniczej lub natryskowo, przymocowując w ten sposób do płytki.

W efekcie powstają wytrzymałe obwody o dość dużych rozmiarach.

Jakie są zalety montażu THT?

- Wysoka żywotność produkowanych podzespołów elektronicznych.

- Ścisłe przyleganie komponentów elektronicznych do płytki.

- Znaczna odporność na wibracje, uderzenia i ekstremalne temperatury.

- Możliwość stworzenia płytek nadających się do wykorzystania w urządzeniach wymagających wysokiej mocy lub narażonych na duże obciążenia prądowe.

 

Montaż SMD

Czasami producent podzespołów elektronicznych używa również pojęcia „montaż SMD”. Co ono oznacza i jak się ma do dwóch wymienionych rodzajów montażu? Montaż SMD to inaczej montaż komponentów elektronicznych. Pod hasłem SMD (ang. Surface-Mount Devices) kryją się wszelkie elementy, które montuje się na płytkach PCB takie jak oporniki, rezystory czy diody. Montaż w elektronice SMD może zatem być wykonywany zarówno przy użyciu metody przewlekanej, jak i powierzchniowej.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
printor.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.