Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-24
Modelowanie 3D w inżynierii i architekturze
Modelowanie 3D w inżynierii i architekturze

Czasy projektowania na kartce papieru za pomocą ołówka to już stare dzieje. Obecnie coraz częściej korzysta się z fotogrametrii lotniczej czy modelowania 3D. Z tych narzędzi korzysta wiele firm wykonawczych czy projektowych. Dlaczego?

 

Model 3D - co to takiego?

Model 3D to alternatywa dla modeli fizycznych. Stale rozwijająca się technologia sprawia, że nie da się z niej nie korzystać. To właśnie dzięki niej w łatwy i szybki sposób można porównać projekt z terenem. Nie da się ukryć, że modele 3D wyglądają bardzo realistycznie - tworzą pełny obraz sytuacji na placu budowy. Modele 3D są rozwiązaniem nie tylko dla projektanta ale również inwestora czy wykonawcy.

 

Na co zwrócić uwagę przy modelach 3D?

Dzięki modelom 3D zarówno projektant jak i klient mogą zobaczyć wszelkie przeszkody i niedogodności terenu czy to, jak będzie wyglądać gotowy punkt w rzeczywistości. Na tradycyjnych mapach projektowych nie ma możliwości zauważenia wszelkiej roślinności czy ukształtowania terenu. Co więcej, mówiąc o modelach 3D należy również pamiętać o szczegółach krajobrazu czy tła, który jest obecny przy przedstawianiu projektu - model na tle pustej przestrzeni nie wygląda już tak realistycznie.

 

Zalety modelowania 3D

Model 3D to wizualizacja projektu w dokładny i estetyczny sposób. Jest to ułatwienie dla klientów - szybciej podejmą ostateczną decyzję, oraz projektantów - mogą wykryć potencjalne problemy we wczesnym projektu. Dodatkowo odpowiednio wykonany model 3D to również istotny element marketingowy. Dobra wizualizacja to pozytywne podejście klienta.

Modelowanie 3D to niesamowicie przydatne narzędzie - dzięki niemu nie tylko można zaoszczędzić wiele czasu ale także i pieniędzy. Pokazywanie modeli 3D wykonawcom i inwestorom to uniknięcie wszelkich nieporozumień oraz przyspieszenie całej inwestycji. 

Modele 3D są niezwykle dokładne - nie ma tu miejsca na jakiekolwiek niejasności - gwarantują one dokładny obraz projektowanej przestrzeni. Jest to także koniec z traceniem czasu na poszukiwanie błędów w rysunkach 2D. W modelu 3D można je z łatwością wyłapać - i to przed rozpoczęciem inwestycji!

Warto również wspomnieć o tym, że numeryczne modele terenu ułatwiają dokładną wycenę planowanej inwestycji. Największa ilość niedokładności w obliczeniach pojawia się w najdroższej części procesu budowlanego - pracach ziemnych. Model 3D to ułatwia. Dzięki niemu precyzyjnie obliczymy masy ziemne. Ponadto z łatwością skontrolujemy wykonane roboty poprzez porównanie modeli przed rozpoczęciem prac i po ich zakończeniu. Natomiast dzięki cyklicznemu wykonywaniu numerycznych modeli terenu można kontrolować postęp prac nie tylko względem zgodności realizacji z projektem, ale również harmonogramu.

Źródło: Biuro projektowe Enetecs - nowoczesne rozwiązania dla branży energetycznej. 

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
enetecs.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także