
Zdolność do magazynowania energii okazała się wielką przeszkodą w kontekście gromadzenia energii ze źródeł odnawialnych. Naukowcy z MIT opracowali jednak nową baterię w całości opartą o płyny, która przedłuży żywotność akumulatorów przy niskim koszcie wytworzenia. Technologia ma szansę zwiększyć konkurencyjność zielonej energii.
Donald Sadoway, profesor chemii materiałowej na MIT bada potencjał baterii płynnych, które mogą być wykorzystywane w sieciach energetycznych. Akumulatory te zawierają warstwy stopionego materiału o różnej gęstości, co powoduje ich naturalne rozdzielenie.
Z magnezem stosowanym jako anoda, antymonem służącym za katodę oraz stopioną solą pełniącą rolę elektrolitu system musi pracować w temperaturze 700°C. Jednakże n naukowcy stwierdzili, że poprzez manipulację materiałami składowymi są w stanie zmniejszyć ją do 450°C.
Ponieważ następna generacja baterii może działać przy niższej temperaturze, badaczom łatwiej będzie zaprojektować żywotne i tanie prototypy. Podczas testów, okazało się, że po upływie 10 lat codziennych cykli ładowania i rozładowywania akumulator jest w stanie utrzymywać około 85 procent swojej początkowej pojemności.
Inżynierowie z MIT opublikowali swoje badania w czasopiśmie Nature.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy samochody na wodór zastąpią samochody elektryczne?
Ważnym aspektem współczesnych dążeń do ochrony środowiska i łagodzenia skutków zmian klimatycznych jest elektryfikacja pojazdów. Coraz częściej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-