Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-02-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-02-18
Lubin: pierwsza stacja w izolacji gazowej w regionie

Wartość tej inwestycji to 35 mln złotych

To pierwsza stacja 110/20 kV z wykorzystaniem technologii GIS w regionie
To pierwsza stacja 110/20 kV z wykorzystaniem technologii GIS w regionie

Wiadomo już kto zrealizuje stację elektroenergetyczną 110/20 kV w Lubinie. Wykonawcą zostało Konsorcjum Alstom Power i EL PAK. Wartość tej inwestycji - stacji w izolacji gazowej  (ang. Gas Isolated Substantion) - to ponad 35 milionów złotych.

Jak zakłada projekt w marcu 2014 roku legnicka sieć energetyczna otrzyma nowy punkt zasilania. Spółka podpisała kontrakt z konsorcjum firm: Alstom Power i EL PAK za wartość 35 milionów złotych. Wykonawca musi wykonać roboty budowlane oraz infrastrukturę, zając się montażem i rozruchem dwusystemowej rozdzielnicy GIS 110 kV, dwóch transformatorów, zabezpieczeń 14 pól rozdzielni oraz systemu sterowania i nadzoru. Urządzenia łączności i układy pomiarowe przygotuje Alstom, który będzie odpowiedzialny za prace elektromontażowe i rozruchowe oraz za przyłączenie do linii napowietrznych 110/20 kV w Lubinie. Całe wyposażenie rozdzielnicy zostanie wyprodukowane w fabrykach Alstom w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Lokalizacja stacji została wybrana zarówno ze względu na potrzebę poprawy elastyczności ruchowej sieci SN w tej rozbudowującej się części miasta, a więc coraz większym zapotrzebowaniem na dostawy energii elektrycznej, jak i na bliskość obiektów górniczych KGHM Polska Miedź.

- Dzięki wybudowaniu stacji i docelowo zmianie układu pracy sieci 110 kV poprawi się też jej elastyczność ruchowa – wyjaśnia Piotr Jadłosz, kierownik Działu Inwestycji w legnickim oddziale TAURON Dystrybucja – zwiększą się możliwości jej przełączania, konfiguracji w różne układy połączeń, co z kolei prowadzi do różnych sposobów zasilania odbiorców. Ma to szczególne znaczenie przy wystąpieniu awarii – gdy trzeba z eksploatacji wyeliminować jakiś element sieci – wtedy bez problemu można przesyłać energię inną drogą

Będzie to pierwsza stacja 110/20 kV z wykorzystaniem technologii GIS w tym rejonie. Rezygnuje się z tradycyjnie wykorzystywanego jako izolację powietrza. Zastosowane będą rozwiązania wykorzystujące sześciofluorek siarki (FS6) jako element izolacyjny. Pozwoli to na zdecydowane zmniejszenie gabarytów stacji i jej wyposażenia. Ponadto rozdzielnice gazowe budowane są tak, że urządzenia są zamknięte w stałej obudowie wykonanej ze stopu aluminium, dzięki czemu mają nieznaczny wpływ na otoczenie.

(ma)

urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :